Bilgi

Excelde Hücre İçinde Harf veya Rakam Silmek/Eksiltmek


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere –basit bir şekilde- “Excelde Hücre İçinde Harf veya Rakam Silmek/Eksiltmek” konusu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Amacımız bir listede bulunan verinin ilk veya son kısımlarını silmek olacak.

Bu işlemleri Excelde tüm hücreleriniz için (toplu) tek seferde gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi basitçe bu olayın nasıl gerçekleştireceğinizi anlatalım.

 • Excelde Hücrenin Sağındaki Harf/Rakam Silmek İçin Formülümüz:

 =SAĞDAN(B3; UZUNLUK(B3)-4)

 • Excelde Hücrenin Solundaki Harf/Rakam Silmek İçin Formülümüz:

 =SOLDAN(B3; UZUNLUK(B3)-4)

Excelde Hücrenin Sağındaki Harf/Rakam Silmek İçin:

B3 Hücresinde bulunan “2018 TECH-WORM.COM” yazısının tabloya göre sağındaki “2018”i silmek istiyorum. Bunun için kullanacağım formül =SAĞDAN(B3; UZUNLUK(B3)-4) olacak.

Buradaki SAĞDAN tablonun sağından silmek istediğim için; B3, yazının olduğu hücre; Uzunluk(B3)-4 ise B3 hücresinden -4 karakter eksiltmek istediğim için yazıyorum. Eğer boşluk varsa boşlukları da bir karakter olarak yazacaksınız. Formülünüzü Fx yazan yere yapıştırıyorsunuz. Eğer tüm satırlara uygulamak istiyorsanız hücreye bir kez klikleyip ardından kare içinde gösterdiğim ufak alana geldiğinizde artı sembolü çıkacaktır. Artı sembolünden tutup bunu aşağıya sürüklediğinizde tüm satırlar için uygulanmış olacak.

Excelde Hücrenin Solundaki Harf/Rakam Silmek İçin:

B3 Hücresinde bulunan “2018 TECH-WORM.COM” yazısının tabloya göre sağındaki “TECH-WORM.COM”u silmek istiyorum. Bunun için kullanacağım formül =SOLDAN(B3; UZUNLUK(B3)-13) olacak.

Buradaki SOLDAN tablonun solundan silmek istediğim için; B3, yazının olduğu hücre; Uzunluk(B3)-4 ise B3 hücresinden -13 karakter eksiltmek istediğim için yazıyorum. Eğer boşluk varsa boşlukları da bir karakter olarak yazacaksınız. Formülünüzü Fx yazan yere yapıştırıyorsunuz. Eğer tüm satırlara uygulamak istiyorsanız hücreye bir kez klikleyip ardından kare içinde gösterdiğim ufak alana geldiğinizde artı sembolü çıkacaktır. Artı sembolünden tutup bunu aşağıya sürüklediğinizde tüm satırlar için uygulanmış olacak.

2 Yorum

2 Yorum

 1. Yaşar

  19 Kasım 2021 at 10:55

  Allah razı olsun sizden çok işime yaradı. Arayıpta bulamadığım bir işlevdi Sağolun varolun…

 2. gsdgsdg

  9 Aralık 2021 at 15:17

  ellerinize sağlık çok teşekkür ederim.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı