Bilgi

Fax Nedir?


Faks ya da Türkçe adıyla Belgegeçer telefon hatları kullanılarak karşılıklı iki tarafta bulunan aynı yapıdaki cihazlar sayesinde resim, yazı, grafik vb, dökümanların ses sinyalleri halinde hızlı bir şekilde karşı tarafa aktarımını sağlayan araçlara verilen isimdir. Fax cihazı ilk kez 1843 Yılında Alexander Bain tarafından patenti alınmış ardından 1851 yılında Frederick Bacawell tarafından bir Londra Fuarında gösterilmiştir.

fax

İlk Fax Makinesi

Günümüzde kullanılan yapısına ise Amerikalı Richard Ranger‘in araştırmaları sonucu ulaşılmış olan cihaz 24 Kasın 1924’te New York’tan Londra’ya bir fotoğraf gönderimi fax yoluyla sağlanmıştır. Fax’ın tamamen geliştirilmesi ve kullanılabilir hale gelmesi 1970 yıllarına denk gelmektedir.

1980 yıllarına gelindiğinde ise Japonyalı araştırmacılar sayısal faxsı geliştirmişlerdir. İlk yapıldığını dönemde sadece termal kağıtlara yakma yöntemiyle çıktı elde edilmişse de, sonraki dönemde geliştirilerek her türlü yazıcı ile çıktı alınabilir duruma getirilmiştir.

Günümüzde modem ve internet üzerinden bu hizmeti sunan servis sağlayıcılar yardımı ile bilgisayarlardan da belge gönderimi yapılabilmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı