Bilişim Teknolojileri

Fiber Optik Kablo Nedir?


Fiber (Fiber Optik ya da Optik fiber) ışık kaynağından gelen sinyallerin (ışık) hedefteki kaynağa iletilmesidir. Başka bir ifade ile ışığın yönlendirebildiği plastik veya cam fiberlerden oluşmuş bir optik fiberdir. Işık sinyaliyle  modüle edilmiş  bilgiler cam yüzey üzerinde bir noktadan diğer noktaya transfer edilir. Fiberi Optik kablo kırılma ve sinyal kayıplarına karşı çok iyi korunmuş ve yapılandırılmıştırlar. Bu nedenle günümüzde en çok tercih edilen data altyapı kablolalama biçimleridir.

Fiber Optik kablolar üç ana kısımdan meydana gelmektedir. Bunlar; Core (Çekirdek), Cladding (Kabuk) ve Coating (Kaplama) olarak tanımlanır. Diğer kısımlar olan Strength Member ve Outer Jacket ana koruyucu görevi üstlenmektedirler.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan iki tip fiber bulunmaktadır. Bunlar: Single Mode Fiber ve Multi Mode Fiber. Fiber kablo fiyatlandırmada ise daha çok kaç core olduğu ve Single Mode Fiber ile Multi Mode Fiber’den hangisi olduğuna göre değişkenlik gösterir. Yaklaşık fiyatlar için buraya bakabilirsiniz.

fiber kablo kısımları

1- Single Mode Fiber : Fiberin içerisinde hareket eden ışık sadece bir yol üzerinde hareket halinde olur. En yüksek kapasiteli bilgi bununla iletilir. Multi Mode Fiber’den daha iyidirler. Mesafe olarak 100 km kadar çalışabilirler. 10 Gbps hızına kadar yüksek band genişlikleri ve yüksek hızları bulunur. Uzun mesafe bağlantılarında tercih edilir. Ancak fiber modülleri, dönüştürücü cihazları ve aktif ürünleri oldukça pahalıdır.Sonlandırılması daha zahmetlidir.

2- Multi Mode Fiber : Fiberin içerisinde hareket eden ışık çoklu yol üzerinden hareket halindedir. Veri/Data tranferinde Single Mode Fiber’a göre daha yavaş ve kısa mesafeli kablo türüdür. Single moda göre kullanılan konnektörler, modüller ve aktif elemanlar daha ucuzdur. Multi Mod Fiberlerde bant genişliği 200-300 MHz/km ile 5-6 GHz/km civarındadır.  2 km mesafelerde 100 Mbit / s (100BASE-FX) , 1000 metre ve 550 metre arasında ise 10 Gbit / s veri aktarımı gerçekleştirir. Multimod fiber optik kablolar indis yapısına göre iki gruba ayrılırlar: Kademe İndisli Multimod Fiber ve Derece İndisli Multimod Fiber. 

Fiber Optik Kablo Çeşitleri

Fiber Tipine Göre

1- MultiMode F/O Kablolar (62,5/125 mic. ve 50/125 mic.)
2- SingleMode F/O Kablolar (9/125 mic.)

Kablo Tipine Göre

1- Loose-Tube F/O Kablolar (Jelly-Filled)
2- Tight-Buffer F/O Kablolar (Secondary Coated)

Fiber Optik Kablo Kullanım Alanları

Fiber Kabloların kullanım alanları oldukça geniştir. Artık neredeyse Tıp’tan, Eczacılığa, İnşaat Sekötöründen İletişim sektörüne data transferinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Uluslarası iletişimde dev fiber kabloları kullanılmakta cerrahi müdahalelerde bile ince (kıl) fiber kablolardan yararlanılmaktadır. İnternet kullanımında ise olmazsa olmazlardan biri haline gelmiştir.

Etiket: fiber optik kablo nedir kullanım alanları nelerdir, fiber optik kablo çeşitleri nelerdir, fiber optik kablo nedir kısaca bilgi, fiber optik kablo nedir nerelerde kullanılır, fiber optik kablo nedir vikipedi, fiber optik kablo nedir ne işe yarar, fiber optik kablo nedir pdf, 4 core fiber optik kablo nedir, multi mode fiber optik kablo nedir…

Kaynak:

http://www.emtekno.com.tr/tr/content/fiber-optik-kablo-nerelerde-kullan%C4%B1l%C4%B1r

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı