Bilgi

Firewall Cihazı Nedir? Ne İşe Yarar?


Firewall herhangi bir network ağında dışarıdan veya içeriden gelebilecek zararlı yazılımlara karşı görev olan sisteme Firewall denir. Ateş Duvarı olarakta çevrilebilecek bu terim genellikle Güvenlik Duvarı olarak tanımlanmaktadır.

Bu sistemin genel görevi ağ içerisinde bulunan kullanıcılara belirli roller verilerek erişimin kısıtlanması, yasaklanması, izin verilmesi , virüs, trojan, spam gibi zararlı yazılımların ağ içerisinde bulunmasının engellenmesi, belir web sitelerinin erişime kapatılması, kullanıcıların ziyaret ettği içerikleri ait kayıt tutulması, ağın izlenmesi ve sağlıklı bir ağ erişimin sağlanması olarak sıralanabilir.

firewall_diyagram

Firewall genel olarak ikiye ayrılır.

1-Software Firewall

2-Hardware Firewall

Software Firewall aslında bir yazılımdır. Herhangi bir sunucu (Linux, Windows Server 2008,2012 v.s) veya normal bir işletim sistemi üzerine (Windows 7,8,10 v.s) lisans satın alarak veya ücretsiz olarak kullanılır. Kullanılabilirlik açısından Hardware Firewallar arasında bir farklılığı yoktur.

Hardware Firewall ise firewall yazılımının bir cihaz ile tümleşik olarak kullanılmasıdır. Bu cihaz aynı zamanda bir bilgisayar olup sadece Firewall Cihazına yönelik hizmet için geliştirilmiştir.

Firewall Cihazı dediğimiz şey ise bir Hardware Firewall’dır. Yani donanımsal güvenlik duvarıdır. Firewall cihazları genellikle çoklu kullanıcı bulunan yerlerde kullanılır. Kurumsal şirketlerde bulunması neredeyse zorunluluk halini almıştır.

Firewall Cihazları genellikle distribitörler tarafından temin edilmektedir. Herhangi bir mağazada doğrudan satın almanız pek mümkün değildir. Ayrıca yıllara göre lisans satın alarak kullanılır. Yani cihazı satın aldığınızda belirli bir yıla göre lisans alıp kullanılabilmektedir. Lisans süresi bittiğinde lisansı yenilemezseniz cihazın tüm özelliklerini kullanamıyorsunuz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı