Bilgi

Flagyl İlacı Nedir? Ne İşe Yarıyor? Hangi Hastalığa İyi Geliyor?


Flagyl, etken maddesi metronidazol olan bir antibiyotik ilaçtır. Metronidazol, oksijenden yoksun ortamlarda yaşayan bakteri ve parazitlere karşı etkili bir maddedir. Bu nedenle Flagyl, vücudun çeşitli bölgelerindeki enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Flagyl, film tablet, oral süspansiyon (şurup) ve enjeksiyonluk çözelti (serum) formlarında bulunur. Flagyl, doktor reçetesi ile satılan bir ilaçtır.

Flagyl Ne İşe Yarıyor?

Flagyl, aşağıdaki durumlarda kullanılır:

  • Amebiyazis: Bağırsakta veya karaciğerde amip adı verilen parazitlerin neden olduğu enfeksiyondur. Belirtileri arasında ishal, kanlı dışkı, karın ağrısı, ateş, kilo kaybı ve karaciğer büyümesi vardır.
  • Trikomoniyazis: Cinsel yolla bulaşan bir parazit enfeksiyonudur. Kadınlarda vajinal akıntı, kaşıntı, yanma, idrar yaparken ağrı gibi belirtiler görülür. Erkeklerde ise genellikle belirti olmaz veya hafif belirtiler görülür.
  • Giardiyazis: İnce bağırsakta giardia adı verilen parazitlerin neden olduğu enfeksiyondur. Belirtileri arasında ishal, gaz, karın ağrısı, şişkinlik, bulantı ve kusma vardır.
  • Bakteriyel vajinozis: Vajinada normalde bulunan bakterilerin dengesinin bozulması sonucu ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Belirtileri arasında kötü kokulu vajinal akıntı, kaşıntı ve yanma vardır.
  • Cinsel organ enfeksiyonları: Cinsel yolla bulaşan veya bulaşmayan bakteriyel enfeksiyonlardır. Belirtileri arasında akıntı, kaşıntı, yanma, ağrı, kanama gibi şikayetler vardır.
  • Sindirim sistemi enfeksiyonları: Mide ve bağırsaklarda bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardır. Belirtileri arasında ishal, karın ağrısı, gaz, bulantı ve kusma vardır.
  • Cilt enfeksiyonları: Ciltte yara veya ülser oluşması sonucu bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardır. Belirtileri arasında kızarıklık, şişlik, iltihaplanma, ağrı ve ateş vardır.
  • Kan enfeksiyonları: Kana karışan bakterilerin neden olduğu ciddi bir enfeksiyondur. Belirtileri arasında ateş, titreme, halsizlik, nefes darlığı ve kan basıncının düşmesi vardır.
  • Beyin ve omurilik enfeksiyonları: Beyin veya omurilikte bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardır. Belirtileri arasında baş ağrısı, boyun tutulması, ateş, kusma, bilinç bulanıklığı ve nöbetler vardır.

Flagyl Hangi Hastalığa İyi Geliyor?

Flagyl’in etkili olduğu hastalıkların listesi yukarıda verilmiştir. Ancak Flagyl’in her hastalık için uygun bir ilaç olmadığını unutmamak gerekir. Flagyl’in kullanımına doktor karar vermelidir. Doktor, hastalığın tanısını, şiddetini, hastanın yaşını, kilosunu, alerjisi olup olmadığını, başka ilaç kullanıp kullanmadığını ve hamile veya emzirme durumunu göz önünde bulundurarak Flagyl’i reçete eder. Flagyl’i doktorunuzun önerdiği şekilde ve dozda kullanmalısınız. Flagyl’i kendi başınıza almayın veya başkalarına vermeyin. Flagyl’in yan etkileri, etkileşimleri ve kontrendikasyonları vardır. Bu nedenle Flagyl’i kullanmadan önce prospektüsünü dikkatlice okuyunuz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı