Bilgi

FTP (File Transfer Protocol) Nedir?


FTP (File Transfer Protocol)  internete bağlı bir bilgisayardan başka bir bilgisayara dosya göndermek için gelştirilmiş bir bilgisayar programıdır.FTP programı çift yönlü bir programdır.Dosya gönderebileceğimiz gibi dosya da alabiliriz.Dosya aktarımı yapılırken karşıdaki bilgisayarla aynı anda etkileşime girerek bağlantı kurulur.Bu etkileşim sırasında protokol ile sağlanan bazı komutlar sayesimde bilgisayarlar arasında dosya gönderme işlemi gerçekleşir.

ftp

FTP programında belli başlı komutlar bulunmaktadır.Bu FTP komutları sayesinde daha az zamanda daha fazla dosya gönderebiliriz.

FTP programıyla hızlı ve kolay bir şekilde dosya gönderip veya dosya alabiliriz. FTP programının iki türü mevcuttur.Bunlardan biri AKTİF FTP  bir diğeri ise PASİF FTP’dir.Bu FTP çeşitlerinden hangisinin kullanılacağına FTP’yi kullanan kişi karar verecektir.

Bir dosyayı FTP kullanarak bilgisayarımızdan başka bir bilgisayara göndermek istiyorsak, göndereceğimiz bilgisayarın ağında geçerli olan kullanıcı ismi ve kullanıcı şifresini bilmemiz gerekmektedir.

FTP’nin bize sağlamış olduğu kolaylığın yanında belirtmek gerekirse çok da  güvenli bir program değildir.Özellikle günümüzde bilgisayar teknolojilerinin bu kadar gelişmesi güvenlik açısından bir çok zafiyet ortaya çıkartabilir.

Dosya gönderme sırasında dosyalarımız çalınabilir.Her zaman bu riski göz altında bulundurmalıyız ve ona göre tedbirler almalıyız.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı