Bilgi

Gobiraptor Minutus, Moğolistan’da Keşfedilen Yeni Dinozor Türleri


6 Şubat 2019‘da Güney Kore, Seul Ulusal Üniversitesinden Yuong-Nam Lee ve meslektaşları tarafından PLOS ONE açık dergisinde yayınlanan bir araştırmalarına göre, Moğolistan’da Geç Kretase kökenli yeni bir “Oviraptorosaur” türü keşfedildi.

Oviraptorosaur‘lar, Asya ve Kuzey Amerika’daki Kretase‘den çeşitli tüylü, kuş gibi dinozorlar grubuydu. Güney Çin ve Moğolistan‘da keşfedilen neredeyse bütün oviraptorosaur iskeletlerinin bolluğuna rağmen, bu dişsiz dinozorların diyet ve beslenme stratejileri hala belirsizdir. Bu çalışmada, Lee ve meslektaşları, Moğolistan’da ki Gobi Çölü’nün Nemegt Formasyonu‘nda bulunan oviraptorosaurun eksik bir iskeletini tanımladı.

Gobiraptor minutus adlı yeni tür, sıradışı kalınlaşmış çenelere sahip olmaları nedeniyle diğer oviraptorosaurlardan ayırt edilebilir. Bu eşsiz morfoloji, Gobiraptor‘un, oviraptorosaurların muhtemelen yumurta, tohum veya sert kabuklu yumuşakçalar gibi sert gıda maddeleriyle beslendikleri önceki hipotezlerini destekleyen bir kırma besleme stratejisi kullandığını göstermektedir. Femurun histolojik analizleri, numunenin muhtemelen çok genç bir bireye ait olduğunu ortaya çıkardı.

Nemegt Formasyonu‘nda çoğunlukla nehir ve göl yataklarından oluşan yeni bir oviraptorosaur türünün bulunması, bu dinozorların ıslak ortamlara son derece iyi adapte olduklarını doğrulamaktadır. Yazarlar, farklı diyet stratejilerinin bölgedeki bu grubun geniş taksonomik çeşitliliği ve evrimsel başarısını açıklayabileceğini öne sürüyorlar.

Yazarlar şunları ekledi: “Yeni bir oviraptorid dinozor Gobiraptor minutus gen. ve diğerleri Üst Kretase Nemegt Formasyonu‘ndan burada, tamamlanmamış kranial ve postranal elemanlar içeren tek bir holotip numuneye dayanılarak tarif edilmiştir. Mandibulağın eşsiz morfolojisi ve buna göre çıkarılan özel Gobiraptor diyeti, farklı diyet stratejilerinin Nemegt Havzası‘ndaki dikkate değer ölçüde yüksek ovaryopat çeşitliliği ile bağlantılı önemli faktörlerden biri olabileceğini göstermektedir.”

Kaynak: https://scitechdaily.com/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı