Bilgi

Google Adsense | Kazançlarınız Risk Altında Hatası ve Çözümü


Herkese Merhaba. Yakın zamanda “Google Adsense” hesabını açanlar aşağıdaki gibi; “Kazançlarınız risk altında: Bir veya daha fazla sitenizde ads.txt dosyası bulunmuyor. Gelirinizin olumsuz etkilenmesini önlemek için bu sorunu hemen düzeltin.” uyarısı ile karşılaşıyorlar. Bu yazımızda “bu uyarı neden çıkıyor ve çözümü nedir?” sorularına kısaca yanıt vermeye çalışacağız.

Yetkili Dijital Satıcılar veya ads.txt, dijital reklam envanterinizin yalnızca yetkili olarak tanımladığınız satıcılar (AdSense gibi) aracılığıyla satıldığından emin olmanıza yardımcı olan bir IAB girişimidir. Kendi ads.txt dosyanızı oluşturmanız, sitenizde kimlerin reklam satmasına izin verileceği konusunda daha fazla kontrol elde etmenizi sağlar ve reklam verenlere sahte envanter sunulmasını önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle; ads.txt dosyası kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Ads.txt dosyası, alıcıların taklit envanterleri tespit etmesine yardımcı olarak bu taklit envantere yönlendirilebilecek reklam veren harcamasını almanızı sağlayabilir.

AdSense İçin Kendi Ads.txt Dosyanızı Oluşturma

Aşağıdaki adımları izleyerek, Google‘ın reklam envanterinizi satma yetkisine sahip olduğunu kamuya bildirmek üzere bir ads.txt dosyası oluşturabilirsiniz:

Bir metin (.txt) dosyası oluşturun ve adına “ads” ismini verin. Ardından aşağıdaki komut satırını dahil edin ve kaydedin.

google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Önemli: pub-0000000000000000 yerine kendi yayıncı kimliğinizi girdiğinizden emin olun.

Son olarak ads.txt dosyanızı alanınızın kök düzeyinde (ör. https://.tech-worm.com/ads.txt) barındırın.

WordPress İçin “ads.txt” Kök Düzeyi

Yayıncı kimliğiniz, AdSense hesabınızın benzersiz tanımlayıcısıdır. Hesabınızın güvenliğini sağlamak ve hesaba özgü bilgileri bulmamızı kolaylaştırmak amacıyla, Google’la iletişime geçtiğinizde bu kimliği belirtmeniz istenebilir. Yayıncı kimliğiniz şöyle görünüyor: pub-1234567891234567.

Yayıncı kimliğinizi bulmanın birkaç yolu vardır:

AdSense hesabınızda oturum açın. Hesap seçeneğini tıklayın. “Hesap bilgileri” bölümünde “Yayıncı kimliği” alanına bakın.

Ek bilgi olarak; ads.txt kullanımı zorunlu değildir, bu uyarı bir kısım hesap sahiplerine otomatik olarak gönderilir. Kullanmadığınız için görmezden gelebilirsiniz. Biraz komplike bir kullanımı vardır, eğer ads.txt‘nin işleyiş sürecine hakim değilseniz, kullanmamaya devam edebilirsiniz ki kullanmayan sitelerin olduğuna da tanık olabilirsiniz. Bu daha çok yüksek hacimli sitelerin tercih ettiği bir kullanım. Ads.txt ile ilgili aşağıda paylaştığım referans sayfalarına göz atabilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra uyarı kendiliğinden kaybolacaktır. Daha fazla bilgi için buradaki (tıkla) linki inceleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı