Bilgi

Google, Apple’ı Tahtından İndirdi! Artık Dünyanın En Değerli Markası Google!


Dünyanın en değerli iki markası denildiğinde kuşkusuz akla gelen isimler Apple ve Google! Apple ya da eski adıyla Apple Computer Inc. merkezi Cupertino’da bulunan; tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikan çok uluslu şirkettir. Google ise internet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar.

Apple artık dünyanın en değerli şirketi değil. Uzun süre bu listede zirvede yer alan Apple, yerini Google’a kaptırdı.

Brand Finance’nin verdiği habere göre Google, 6 yıl sonra Apple’ı tahtından indirmeyi başardı. Bu habere göre artık dünyanın en değerli firması Apple değil! Brand Finance, bugün 2017 yılına ait Global 500 adını verdiği raporunu yayınladı. En değerli firmaların yer aldığı raporda, Google, tam 6 yıl sonra Apple’ı tahtından indirdiği ortaya çıktı. Bildiğiniz gibi Apple geçtiğimiz gün 2017’nin ilk çeyreğine ait finansal raporları yayınlamıştı. Bu raporlara göre Apple’ın marka değeri 107,1 milyar dolardı.

Brand Finance ise Google’ın 2017 yılının ilk çeyrek raporunu 109,5 milyar dolar olarak bildirdi. Böylelikle Google, %24’lük bir artış ile az farkla da olsa Apple’ın en değerli marka unvanını elinden aldı. Apple’ın %27’lik düşüşü Google’a yaradı. iPhone satışları ile gelirini domine eden Apple’ın ilerleyen dönemlere inovatif bir ürün çıkarmadığı takdirde 2018 yılında da Google’ın gerisinde kalacağı düşünülüyor.

Böylece Google, Apple’ı geçerek, dünyanın en değerli markası oldu. Raporda, dünyanın en büyük markalarının müşterilerine ulaşmasını sağlayan Google’ın arama motorunun başarısına dikkat çekilirken, şirketin bu hizmetten sağladığı reklam gelirlerinin de geçen sene yıldan yıla yüzde 20 yükseldiği vurgulandı.

Kaynak:

  • http://brandfinance.com/knowledge-centre/reports/brand-finance-global-500-2017/
  • http://www.gazetevatan.com/google-apple-i-tahtindan-indirdi–1034860-teknoloji/
  • http://www.teknokulis.com/haberler/kurumsal/2017/02/02/dunyanin-en-degerli-sirketi-degisti-google-applei-gecti
  • https://t24.com.tr/haber/dunyanin-en-degerli-markasi-belli-oldu,386606

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı