Bilgi

Google Web Geçmişi Nedir? Nasıl Kapatılır ve Silinir?


Google’da gezindiğiniz tüm web sitelerin kaydı tutuluyor. Google Chrome’den silseniz bile Google History dediğimiz yeni adıyla Google My Activity üzerinden giriş yaptığınız tüm sitelere ait URL’ler burada kalmaya devam ediyor. Ta ki siz kapatana kadar. Aslında bu olay yeni bir şey değil. Eğer siz gmail hesabınızla bir cihaza (bilgisayar, laptop, telefon, tablet) giriş yaptıysanız varsayılan olarak giriş yaptınız tüm web siteler kayıt altında tutuluyor.

Özellikle mobil (taşınabilir) aygıtlarda cihaz kurulumunda gmail kullanımı söz konusu olduğundan öyle yada böyle oturumunuz hep açık kalıyor. Böylece taşınabilir aygıtlardan girdiğiniz tüm web siteleri kayıt altına alınıyor. Tabi bu geçmişi sadece siz görebilirsiniz. Ancak şifreniz çalındığı durumda bir başkası rahatlıkla tüm girdiğiniz siteleri görebilir.

Gmail hesabınızla giriş yaptıktan sonra https://myactivity.google.com/myactivity geçmişte girdiğiniz web sitelere bakabilirsiniz. Bunu silmek içinse https://myactivity.google.com/delete-activity adresine gidip tüm geçmişi silebilirsiniz. Ayrıca yaptığınız uygulamalar ve web geçmişi ile ilgili kayıtları durdurmak için https://myaccount.google.com/activitycontrols?hl=tr adresini kullanabilirsiniz.

Ayrıca web ve uygulama etkinliği dışında, konum geçmişi, cihaz bilgileri, konuşma ve ses etkinliği, youtube arama geçmişi, youtube izleme geçmişi gibi özellikleri kapatmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bunlarda kayıt altında tutuluyor.

Bu arada google tarayıcıdan web geçmişini silmek için CTRL+SHİFT+DEL tuşlarına basıp adımları izlemeniz yeterlidir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Kaan

    23 Eylül 2018 at 22:16

    Teşekkürler sayenizde kapattım.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı