Bilgi

Google’de Aramada Öne Çıkan Snippet Nedir?


Bir kullanıcı Google Arama‘da bir soru sorduğunda, arama sonuçları sayfasının üst kısmında, öne çıkan snippet adlı özel bir blok içinde arama sonucunu gösterilir. Bu öne çıkan snippet bloğu, ilgili sayfadan alınan yanıtın bir özeti ile sayfanın bir bağlantısını, başlığını ve URL‘sini içerir. Öne çıkan snippet, sayfada şu şekilde görünebilir:

Özet, bir ziyaretçinin web sayfanızda gördüklerinden programla alınan bir snippet’tir. Öne çıkan snippet’in farkı, bunun sonuç sayfasında kullanıcının dikkatini çekmek için geliştirilmiş olmasıdır. Bir sorgunun, soru sorduğunu belirlediğinde, kullanıcının sorusunu yanıtlayan sayfaları programla tespit edilir ve sayfadan alınan bir bölümü, arama sonuçlarında öne çıkan snippet olarak görüntülenir.

Tüm arama sonuçlarında olduğu gibi, öne çıkan snippet’ler Google’ın değil ilgili snippet’i aldınan sitenin görüşlerini veya fikrini yansıtır. Zamanla sayfada farklı sonuçlar görebilmeniz için en yararlı snippet’i tespit edebilme özelliği sürekli geliştirilmeye çalışılmaktadır. Kutunun alt kısmındaki “Geri Bildirim Gönder” bağlantısını tıklayarak Öne Çıkan Snippet ile ilgili geri bildirimde bulunabilirsiniz.

 <meta name=”googlebot” content=”nosnippet”> etiketiyle sayfanızda snippet’leri engelleyerek, öne çıkan snippet’leri devre dışı bırakabilirsiniz. Bu işlem, normal arama sonuçlarındaki snippet’ler de dahil sayfanızdaki tüm snippet’leri kaldırır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı