Bilgi

GTA V İçin Hile Geliştiren Kişiye 150.000 Dolar Ceza Verildi


17 Eylül 2013 tarihinde piyasaya sürülen Grand Theft Auto V, adından söz ettirmeye devam ediyor. Oyun içinde sınırsız para üretmeye ve sınırsız cephane oluşturmaya yarayan bir hile geliştiren Jhonny Perez‘e karşı oyunun geliştiricisi ve dağıtımcısı konumunda bulunan Take-Two Interactive Software bir dava açmıştı. Açılan dava bugün sonuçlandı ve ABD makhemesi hile yazılımı geliştiricisini 150.000 dolar para cezasına çarptırdı.

Hile Yazılımı 10 ile 30 Dolar Arasında Bir Fiyata Satılıyordu.

Take Two Interactive Software, geçen sene Ağustos ayında Jhonny Perez adında birine oyun içinde kullanabileceğiniz sınırsız para, ışınlanabilme ve istenilen arabayı üretmeye yarayan hileyi geliştirdiği gerekçesiyle dava açmıştı. Şirket zararın yaklaşık 500.000 dolar olduğunu tahmin etti ve telif hakkı ihlali nedeniyle 150.000 dolar istedi.

Elusive, Florida’da yerleşik Jhonny Perez tarafından oluşturulan bir GTA Online hile programı. Aracın çevrimiçi olarak 30 dolara kadar maliyeti farklı paketlerde satıldığı bildiriliyor. Perez finansal bilgileri paylaşmadığından, Take-Two hile tarafından oluşturulan kar üzerine kesin bir rakam koyamadı.

Mahkeme esnasında suçlu olan Perez yöneltilen hiçbir suçlamaya yanıt vermedi ve mahkeme Perez’in bu davranışını itiraf olarak kabul etti. Take-Two şirketini büyük zarara uğratan Perez‘i mahkeme suçlu bularak 150.000 dolar tazminat cezasına çarptırdı.

Take-Two ile temasa geçildikten kısa bir süre sonra, Perez geçen yıl Elusive satışlarına son verdi. Hile yapan programdaki tüm çalışmaları durdurmanın yanı sıra, Elusive’in tüm gelirinin Take-Two’un seçtiği bir hayır kurumuna bağışlanacağını açıkladı. Ancak, dava varsayılan bir karar olarak sona erdiğinde, tüm para doğrudan davacıya gidecektir. Oyun endüstrisinin yararına, umarım bu dava, çevrimiçi oyunlar için hile araçları geliştiren kişileri engelleyecektir.

Hile kullanan oyuncuları teker teker oyundan uzaklaştıran Rockstar Games, oyunun PC sürümünü elinden geldiğinde dengede tutmaya çalışıyor.

Kaynak:

  • https://appuals.com/gta-v-cheat-maker-ordered-to-pay-150000-to-take-two-interactive/
  • https://www.digitaltrends.com/gaming/take-two-sues-gta-online-modder-for-150000/
  • https://pchocasi.com.tr/gta-v-icin-hile-gelistiren-kisiye-50-000-dolar-ceza-verildi-55382/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı