Bilgi

Harddisk (HDD) Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Bilgisayarınız için dahili Harddisk (HDD) satın almak istediğinizde öncelikle alacağınız harddiskin kapasitesine dikkat etmelisiniz. Çok bir fiyat farkı olmasa da eğer büyük boyutta verileriniz varsa büyük kapasitede 750 Gigabyte (GB) veya 1 Terabyte (TB) harddisk almalısınız.

İkincisi Laptop veya Masaüstü için farklı büyüklükte harddiskler satılmaktadır. Laptop için genellikle 2.5 inç masaüstü bilgisayar için 3.5 inç harddisk alınmaktadır.

Bir harddisk alınacağı zaman özellik olarak en dikkat edilecek nokta RPM dediğimiz sabit diskin dönüş hızıdır. Dönüş hızı ne kadar yüksek olursa o harddisk o derece okuma ve yazma hızları yüksek olur. Ancak RPM yükseldikçe tüketilen enerji ve fiyatta artış meydana geldiğini unutmayınız. Dizüstü bilgisayarlda patarya kullanım süresini düşürdüğü için genellikle 5400 RPM Harddiskler tercih edilmektedir. Bir harddiskin kalitesini aslında  ön bellek miktarı belirler. Bu nedenle alacağınız zaman  ön bellek miktarına bakmanızda fayda var.

Son olarak alacağınız harddiskin SATA, IDE veya SCSI kablolarından hangisini kullandığını bilmenizde fayda var. Eğer SATA’lı ise SATA II veya III almanızı öneriyoruz. Detaylı Bilgi >>> Devamı Oku

Piyasada RPM olarak daha çok 5400 RPM ve 7200 RPM harddiskler satılmaktadır.

RPM (Revolutions Per Minute): Bir diskin bir dakika içerisindeki dönüş sayısını ifade eder.

Ayrıca: Son zamanlarda yeni bir teknoloji olan SSD harddiskler piyasada satılmaktadır. Ancak kapasiteleri oldukça düşük düzeyde olup pahalıdırlar. Ancak hız konusunda oldukça iyi seviyededirler. Oyuncular ve grafikçilerin sıklıkla kullanmayı tercih ettiği bir disk çeşididir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı