Bilgi

Hawala Sistemi Nedir? Sistem Nasıl İşlemektedir?


Günümüz dünyasında bankacılık sistemlerinin çok büyük ilerlemeler sağlamasına rağmen bazı para transfer yöntemleri halen kullanılmaya devam ediyor. Bu yöntemlerden bir tanesi gelişmiş ülkelerde yasadışı olarak kabul edilen ve güvene dayalı bir para transfer yöntemi olan “Hawala” sistemi.

Hawala sistemi -farklı ülkelerde veya- yeraltı bankacılıkta farklı isimlerle anılabilmektedir. Bunlara örnek olarak Pakistan’da “Hundi”, Filipinler’de “Padala” vs. gibi isimlendirmeleri sayabiliriz.

Hawala yöntemi bankacılık sistemleri gelişmemiş toplumlarda yaygın olarak kullanılmasına ve herhangi bir yasaklama söz konusu olmamasına rağmen, gelişmiş toplumlarda yasadışı para transferi olarak kabul edilmektedir. Bunun temel nedeni özellikle terörizm, göçmen veya uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlara finans desteği noktasında başvurulan yöntemlerden biri olarak kabul edilmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Hawala sistemi ile büyük ölçekteki nakit paralar herhangi bir işleme tabi tutulmadan bir bölgeden/ülkeden başka bir bölgeye/ülkeye fiziki olarak yer değiştirmeksizin havale edilmektedir.

Hawala sistemi yukarıda ki tablodan da anlaşılacağı üzere tamamen güvene dayalı ve herhangi bir kayıt işlemi söz konu olmayan bir yöntemdir. Bir “A kişisi” farklı bir bölgede bulunan (aynı veya farklı ülke olabilir) “B kişisine” para gönderimi yapmak için kendisine en yakın hawaladara başvurarak belirli bir komisyon karşılığında göndereceği parayı verir. Hawaladar bu A kişiye bir şifre verir. Alınan bu şifre ile parayı almasını istediği B kişisine herhangi bir iletişim yoluyla (e-posta, telefon, sosyal medya, telgraf vs.) şifreyi söyler. B Kişisi kendisine belirtilen hawaladara giderek şifreyi söyler ve aynı şekilde belirli bir komisyon karşılığında parayı teslim alır.

Burada para fiziksel olarak yer değiştirmez. Hawaladarlar iç hesaplaşmayı kendi aralarında sağladıkları bir yöntemle gerçekleştirirler. Para gönderenlere ve alanlara ait kayıt tutulmaz. Böylece hiçbir şekilde paranın izi sürülemez. Bu nedenle bankacılık sistemi olan ve gelişmiş toplumlarda bu tipte para transferleri yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı yasaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı