Bilgi

Hesabın Bir Başkasının Eline Geçti Uyarısı | Instagram!


Herkese Merhaba. Uzun zamandan beri Instagram adlı sosyal medya uygulamasını kullanıyorum. Geçenlerde hesabıma tekrar bakmak istediğimde karşımda aşağıdaki gibi “Hesabın Bir Başkasının Eline Geçti” başlıklı uyarısını gördüm. Uyarının devamında!

Görünüşe göre şifreni Topluluk Kurallarımıza aykırı bir şekilde daha fazla beğenme veya takipçi kazanmana yardımcı olması için bir hizmetle paylaştın. Instagram’ı kullanmaya devam etmek için şifreni değiştir. Yeni şifreni bu hizmetlerin biriyle paylaştığın takdirde takip etmen, beğenmen veya yorum yapman engellenebilir.

Aslında şifreyi yeni değiştirdiğim için şifremin bir başkasının eline geçmesinin pek bir olanağı yoktu. Ama yine de merak edip küçük bir araştırma sonucunda “bu uyarının neden kaynaklandığını” öğrenmiş oldum.

Öncelikle bu durumla karşılaşanlar şifreniz başkasının eline geçmedi. Instagram algoritması şüpheli tavırlar sergilerseniz bile bu hatayı gösterir ve size şifre değiştirmenizi ister. Hatta bu şifre değiştirme işlemini zorunlu kılar. Örneğin; sürekli aynı kişiyi takip edip ardından tekrar takipten çıkıyorsanız Instagram algoritması şifrenizin çalındığını düşünür. Tabi buna benzer binlerce sebep gösterebiliriz.

Instagram‘da buna benzer mesajlar görürseniz, şifrenizi düzenli olarak değiştirin. Otomatik güvenlik kontrolleri esnasında Instagram bazen başka sitelerden çalınmış olan giriş bilgilerine ulaşabilir. Instagram’ın şifrenizin çalınmış olabileceğini tespit etmesi durumunda Instagram ve diğer sitelerdeki şifrelerinizi değiştirmeniz, hesabınızı güvende tutmanıza ve gelecekte hesabınızın bir başkasının eline geçmemesine yardımcı olur.

Bu yüzden paniklemenize gerek yok ve gelen ekranda usulca şifrenizi değiştirip keyfinize bakın. Ayrıca Instagram‘ı kızdıracak şeyler yapmayın. Yoksa beğeni, yorum yapma vs. olayınızı engeller. Demedi demeyin. (Sık sık beğeni, yorum yapma vs. işlemlere bir süre ara verin! Özellikle ilk 24 saat hiçbir şey yapmayın. Kafanızdan estiğinde toplu halde arkadaşlık isteği yollamayın veya başkalarına toplu halde mesaj atmayın.)

1 Yorum

1 Yorum

  1. Hasan kara

    21 Eylül 2020 at 21:51

    Abi eski şifremi bilmiyorum nasıl girebilirim lütfen yardım edin Hesabıma giremiyorum🥺🙁

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top