Bilgi

Hidrolik-Fren Yağları | DOT 3, DOT 4, DOT 5, DOT 5.1


Otomobillerde kullanılan Hidrolik yağları Genellikle DOT 3, DOT 4, DOT 5, DOT 5.1 şeklinde adlandırılır. Aracınıza hangi grup hidrolik yağını kullanacağınızı  aracınızın hidrolik yağı doldurma kapağının üzerindeki uyarılarda görebilirsiniz. DOT Department of Transportation (Ulaştırma Birimi) kelimelerinin kısaltmasından oluşturulmuş bir Amerikan standardını belirtmektedir. DOT rakamları fren sıvılarının KURU ve ISLAK kaynama derecelerine göre belirlenmektedir.

Fren hidrolik sıvısının/yağının tiplerine kimyasal olarak 2 kısma ayrılır.

  1. Silikon Temelli Yağlar |DOT 5

Silikon içerir. Boyaya zarar vermez Daha fazla sıkıştırılabilir olduğu için frenlerde süngerimsi bir his oluşturur. Suyla karışmaz dolayısı ile fren sisteminde su/yağ/su/yağ şeklinde bir durum oluşur.

  1. Polyglycol Ether Temelli Yağlar | DOT 3, DOT 4, DOT 5, DOT 5.1

Boyalı ve plastik yüzeylere ciddi şekilde zarar verir. Kullanırken dikkatli olunmalıdır. Deri ve gözler ile teması kesinlikle önlenmelidir. Böyle bir durumunda hemen çok bol su ile yıkanmalıdır. Su ile karışabilir. Silikon temelli sıvılar gibi frenlerde süngersi bir hisse yol açmaz.

DOT 3 ve DOT 4, higroskopik (havadan nem emme)niteliği olan fren sıvısı özellikleridir. DOT 3 ve DOT 4’ün ayrı ayrı kaynama noktaları vardır. DOT 3 140°C’de, DOT 4 ise 155°C’de kaynar. Bu nedenle DOT 4 kullanması gereken araçlarda kesinlikle DOT3 kullanılmamalıdır.

Fren Sıvısı Tipi Kuru ve Islak Kaynama Derecesi

  • DOT 3 Kuru: 205°C >>> Islak: 140°C
  • DOT 4 Kuru: 230°C >>> Islak: 155°C
  • DOT 5 Kuru: 260°C >>> Islak: 180°C
  • DOT 5.1 Kuru: 270°C >>> Islak: 190°C

Fren sıvısının kaynama derecesi DOT tipine ve içindeki su miktarına bağlı olarak değişir. Fren sıvısı havanın içindeki nemi çeker. İşte bu yüzden fren sıvılarını kullandıktan sonra kutunun kapağını hemen sıkıca kapatmanız gerekir. En sağlıklısı küçük ambalajlarda alıp ihtiyaç kadarını kullanıp kalanını uygun şekilde yok etmektir.

Fren uyarı ışığı, fren merkez silindirindeki yağ seviyesinin düşük olduğunu ve DOT 3 veya DOT 4 özelliklerine uygun fren hidroliği ilave edilmesi gerektiğini gösterir. Normal şartlarda fren hidroliğinin değişim süresi kilometreden bağımsızdır. Ancak DOT 3 için 12 ay veya 20.000 km, DOT 4 için ise 18 ay veya 30.000 km gibi bir kullanım süresi kabul edilebilir.

Fren hidrolik rezervuarlarının kapaklarını sıkı bir şekilde kapalı tutun ve açmak zorunda

kaldığınızda ya da sıvıyı doldurduktan/tamamladıktan sonra hemen kapatın. Yılda bir kere mutlaka fren hidrolik sıvısını değiştirin Yıllık fren sıvısı değişiminde yeni ve kapalı bir ambalajdaki sıvıyı kullanın ve kalanını saklayıp tekrar kullanmaktan kaçının.

Motosikletinizde ya da aracınızda mutlaka kullanım kılavuzunda belirtilen tipte fren hidrolik sıvısı kullanın. Fren sistemindeki lastik parçalara ve contalara zarar verebileceği için eğer kullanım kılavuzunda özellikle belirtilmemişse silikon bazlı yağ kullanmaktan kaçının.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı