Bilgi

HP Deskjet 1115 Yazıcı İnceleme ve Yorum


Bu yazımızda sizlere son zamanların en çok tercih edilen ve satılan modellerinden biri olan “HP Deskjet 1115 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı” hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Hepimizin bildiği veya bilmediği üzere Deskjet yazıcılar “Photoret Precision Teknolojisi”  kullanılarak daha kaliteli renkli veya siyah yazdırma işlemi gerçekleştiren ve bir çok türdeki kağıt kullanılabilen yazıcı modellerinden birisidir. Daha çok “Paralel ve USB Portlarına” sahip olan bu yazıcı tiplerinde hızlı ve kaliteli baskılar için ideal bir baskı işlemi amaçlanır. Ortalama 600-1200 DPI arasındaki özelliğe sahip Deskjet’ler bulunmaktadır. Tabi yeni teknolojilerin eklenmesi ile dakikada yazdırma hızları artmıştır.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar daha çok fotoğraf v.b. çıktılar elde etmede kullanılır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar kâğıt üzerine baskı yapabilmek için sıvı mürekkep kullanır. Nokta vuruşlu yazıcılardaki gibi şeritleri bulunmaz, bunun yerine mürekkep depoladıkları kartuşları vardır. Normal kâğıtlar dışında aydınger, asetat ve genelde kendi üretici firmaları tarafından üretilip pazarlanan özel kâğıtlara “yüksek kalitede” baskı yapabilir.

HP Deskjet 1115 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı dakikada “renkli 16 syf/dk” – “siyah beyaz 20 syf/dk” yazdırma işlemi gerçekleştiren, bilgisayarın USB Portunu kullanan,  4800×1200 DPI baskı kalitesinde A4 çıktılar üreten ÇİN malı bir Mürekkep püskürtmeli yazıcıdır.

Sarf malzemesini (KARTUŞ) incelediğimizde HP 652 Siyah Mürekkep Kartuşu ile yaklaşık 360 sayfa ve HP 652 Üç Renkli Mürekkep Kartuşu  ile 200 sayfa çıktı elde edilebilir. Bu değerler ortalama değerler olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Piyasada ortalama 90 TL’ye bulabileceğiniz bu yazıcının ilk başta cazip gibi gelmesi daha çok fiyatının uygun olmasından kaynaklanıyor. Ancak fiyata aldanarak satın alınan bu yazıcıyı satın almadan önce bazı uyarılarda bulunmak istiyorum.

Öncelikle bu yazının kartuşları neredeyse kendisi kadar pahalı. Yani sadece kartuşlarını almak istediğinizde 90 TL’ye yakın bir ücret ödemek durumunda kalıyorsunuz. Aklınıza ya zaten üzerinde kartuş gelmiyor mu sorusu gelebilir. Evet geliyor ancak genellikle doluluk oranları %50 veya bu civarda oluyor. Yani tamamen dolu bir şekilde kartuşlar gelmiyor. Böylece kısa sürede tekrar satın almak zorunda kalıyorsunuz. Diğer bir durum ise uzun süre kullanılmadığında yazdırma kafasının kuruması problemi ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Tabi sorunu çözemediğinizde aynen teknik servisin yolunu tutuyorsunuz. Tabi bu kuruma olayları aynı şekilde kartuşlar içinde geçerli. Bu tipte sorunlar özellikle bu türdeki yazıcılarda sıklıkla görülen bir olay. Bana kalırsa ucuz alan pahalı alır (pahalı alan aldanmaz).

Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı