Bilgi

HP DeskJet 2620 All-in-One Yazıcı İnceleme ve Yorum


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere son zamanların dikkat çeken yazıcılarından biri olan HP DeskJet 2620 All-in-One Yazıcı hakkında kısa bilgi vermeye çalışacağım. Bu yazıcıyı piyasada 160-200 TL aralığında bulmanız mümkün. Yanılmıyorsam en son BİM Mağazaları 175 TL’ye satıyordu. Gayet uygun seçenekte olan bu yazıcı ilk başta makul seviyede bir fiyat etiketine sahip olsa da bu tipte yazıcıları kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var.

Tipik bir yazıcı lazer, mürekkep püskürtmeli ve nokta vuruşlu yazıcılar olmak üzere üç kısma ayırabiliriz. Lazer yazıcıları, kurumsal yapılardan tutun kişisel kullanıma kadar birçok farklı noktada kullanımına tanık oluyoruz. Tipik bir lazer yazıcı renkli veya siyah beyaz özelliğe sahip olabilir. Toner adı verilen bir toz halinde bir boya maddesi kullanır. Piyasada hali hazırda en çok tercih edilen ve en çok tutulan yazıcı grubudur. Bunun temel nedeni en ucuzundan en pahalısına kadar oldukça dayanıklı olmaları ve tonerlerinin ucuz bir şekilde satın alınabilmesi olarak sayabiliriz. Mürekkep Püskürtmeli yazıcılar “daha kaliteli –renkli- çıktı” elde etmek isteyenler için ideal olan yazıcı türleridir. Bu tip yazıcılar ile genellikle fotoğraf baskısı gibi “renkli ve net” çıktı elde etmek amacıyla kullanılırlar. (Siyah-beyaz baskı olanları da bulunmaktadır.) Mürekkep Püskürtmeli yazıcılar piyasada olabildiğince ucuz fiyata da satılıyor. Kartuş adı verilen boya maddesi kullanmaktadırlar. Nokta vuruşlular ise daha çok banka ve muhasebecilerde rastladığımız cızırtılı şeklinde yazdırma işlemi gerçekleştiren yazıcılardır. Kişisel kullanıma pek uygun değildir.

HP DeskJet 2620 All-in-One Yazıcı bir mürekkep püskürtmeli yazıcıdır. Fotoğraf baskısı gibi bir çıktı elde etmek istediğinizde bu tipte bir yazıcı kullanmanız -daha çok- tavsiye edilir. Yazıcı, tarayıcı, fotokopi (kopyalama) fonksiyonları bulunun bu yazıcı ile Wi-Fi (tablet, telefon veya laptop gibi kablosuz ağ kullanabilen cihaz) ile çıktı elde etmeniz mümkün. Renkli özelliğe sahip olan DeskJet 2620 ile dakikada 5.5 sayfa renkli veya 7.5 sayfa siyah beyaz çıktı elde edebilirisiniz. Yaklaşık 3.45 kg ağırlığında olan bu yazıcı bir adet renkli ve bir adet siyah kartuş kullanmaktadır. Ayrıca toplamda 60 sayfa (A4) kağıt besleme girişi ve 25 sayfa kağıt çıkışı bulunduğu ancak; çift taraflı yazdırma özelliğinin olmadığını hatırlatalım. Hali hazırda yazıcı üzerindeki kartuşların demo kartuş (yani yarı oranında dolu) olduğunu bilmenizde fayda var. Ayrıca satılan bazı ürünlerin kutularında USB kablosu bulunmuyor. Kablolu bir bilgisayarda kullanacaksanız kablonun olup olmadığını kontrol ediniz.

Bir mürekkep püskürtmeli yazıcı aldığınızda ilk düşünmeniz gereken şey kartuşun fiyatı olacaktır. Oldukça ucuza satılabilen mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kartuş bazen cihazın kendisi kadar bir fiyata satılabilmektedir. Bu yazıcıda kartuş fiyatlarına baktığımızda farklı platformlarda farklı fiyat etiketleri görüyoruz. Ancak hem siyah hem de renkli kartuşun fiyatı (orijinali) neredeyse cihazın kendisi kadar bir fiyata sahip olduğunu söyleyebiliriz.  Ancak alternatif olarak daha uygun fiyata dolum, muadil kartuş kullanabilirsiniz.

Tabi burada bazı yazıcı modellerinde çip olduğu için piyasada satılan dolum, muadil gibi kartuşları kullanmadığını görüyoruz. Peki HP DeskJet 2620 için dolum vs. kartuş kullanabiliyor muyuz? Cevap evet. Sahip olduğu çipler sıfırlanabildiğinden dolayı dolum vs. kullanabilirsiniz. Tabi dilerseniz sahip olduğunuz kartuşlar için boya (HP Renkli ve Siyah Mürekkep Dolum Seti) alarak kendiniz doldurabilirsiniz. (50-75 TL arasında satılıyor.) Google/YouTube ortamında bolca video/görsel mevcut. Çok basit bir şekilde dolum yapılabiliyor.

Yazıcının kurulum ve konfigrasyonu oldukça basit. Buradaki (tıkla) linke tıklayarak HP DeskJet 2620 All-in-One Yazıcının kağıt yükleme, mürekkep kartuşlarını değiştirme konusunda bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca buradaki (tıkla) linke giderek driver (sürücü) yüklemeleri, garanti durumu, kullanıcı klavuzları ve farklı sorunlar hakkında kısaca bilgi alabilirsiniz.

Windows’da Kablosuz Bağlantı ve HP Easy Start’ı kullanarak HP DeskJet 2620 Yazıcıyı Kurmak için buradaki (tıkla) videoyuz izleyin ve buradaki (tıkla) linki klikleyerek HP Easy Start yazılımını bilgisayarınıza kurun ve çalıştırın. Yönergeleri takip ederek hızlı bir şekilde kurulum sağlayabilirsiniz.

HP DeskJet 2620 All-in-One Yazıcı Yorum ve Eleştiri

Bu tipte yazılar arada derede çıktı almak için tercih edilir. Eğer çok sık, çok sayıda baskı elde edeceksiniz size tavsiyem “Lazer Yazıcı” satın almanız daha doğru olacaktır. Unutmayın ki bu tipte yazıcılar sadece kaliteli baskı elde etmek için tercih edilmelidir. Aksi halde sırf siyah beyaz çıktı elde etmek için kullanacaksanız size biraz maliyetli olacaktır. Bu tipte yazıcılar lazer yazıcılara göre kullanım süreleri daha düşüktür. Doğru bir şekilde kullanmadığınız taktirde arızalar veya sorunlarla boğuşmak durumunda kalacaksınız. Eğer bütçeniz yeterliyse 750 TL veya üzerinde kaliteli bir yazıcı alın. Değilse yapacak bir şey yok. Deneyerek, izleyerek bu yazıcının tam olarak işinize yarayıp yaramadığını -zaten- göreceksiniz. Herhangi bir sorunuz varsa yorum kısmında bize iletmeyi unutmayın.

Umarım bu makale faydalı olmuştur. Selametle kalın.

1 Yorum

1 Yorum

  1. salih tapan

    3 Temmuz 2019 at 17:18

    kesinlikle almayın.kartuşları çabuk bozuluyor.yeni kartuşta cihazın fiyatında,,,

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı