Bilgi

Illüstrasyon Nedir? Çeşitleri Nelerdir?


İllüstrasyon Nedir?

Grafik sanatının bir alanı olan İllüstrasyon resim sanatının abartılı ya da doğada benzeri görülemeyecek ve deneysel olarak kurgulanamayacak şekilde sözel unsurların çeşitli çizim ve boyama tekniklerini kullanarak görsel hâle getirilmesi işlemine denir. İllüstrasyonun en önemli özelliği; bir hikayeyi, yaşanmış bir olayı, temayı çizgilerle fantezi bir anlatımla daha ilgi çekici hâle getirmesidir. Türkiye’deki ilk örnekler İhap Hulusi Görey tarafından yapılmıştır.  İlk yapılan illüstrasyonerlerin çizimleri genellikle siyasi amaç gütmekteydi, bir süre sonra farklı alanlarda çizimler yapılmaya başlandı.

illüstrasyon

İllüstrasyon bir olayı dramatik veya eğlenceli bir şekilde anlatma tekniğidir diyebiliriz. Gerçekçi resim sanatının bir alanı sayılabilir. Antik mağara çizimlerinden, günümüzde gazetelerde çizilen karikatürlere kadar farklı çeşitlerde  illüstrasyon örnekleri vardır.

İllüstrasyon  resim kalemleri, mürekkep, keçeli kalemler, sulu boya, renkli kuru boyalar,  ekolin (anilin), airbrush , guaj, akrilik, ve karışık teknik illüstrasyonda kullanılan tekniklerdir. Günümüzde daha çok bilgisayar desteği ile yapılmaktadır.

Illüstrasyon Çeşitleri Nelerdir?

  • Bilimsel ve Teknik İllüstrasyonlar: Bilimsel alanlarda yapılan illustrasyonlardır. Örneğin: Matematik, Kimya, Biyoloji gibi.
  • Reklam İllüstrasyonlar: Reklam veya tanıtım amacıyla yapılırlar. Örneğin: Afiş, İlan, Ambalaj,Ttakvimler.
  • Yayın İllüstrasyonlar: Kitap, gazete, dergi, ansiklopedi gibi yayın illüstrasyonları alanını kapsamaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı