Bilgi

Intel Anti-Theft Teknolojisi Nedir?


Intel Anti-Theft (Hırsızlık Önleyici) Teknolojisi, dizüstü bilgisayarınızın çalınması veya kaybolması gibi durumlarda cihazınızı güvenli ve emniyetli tutmanızı sağlar. Intel Hırsızlık Önleyici Teknoloji’nin kullanılabilmesi için Intel Anti-Theft Teknoloji hizmetleri sunan bir servis sağlayıcısından servis aboneliği alınması gereklidir.

Intel Anti-Theft (AT) Teknolojisi, bir dizüstü bilgisayarın kaybolduğunu veya çalındığını algılar, hassas verileri işletim sisteminin yüklenmesini önleyerek güven altına alır ve şifrelenmiş verilere erişimi engeller. Intel AT, bir hırsız sabit sürücüyü formatlasa, sürücünün önyükleme sırasını değiştirse, yeni bir sabit sürücü yüklese veya internete dokunmasa bile çalışır. Dizüstü bilgisayar kurtarılınca, yeniden etkinleştirilebilir ve normal çalışma haline geri döndürülebilir. Intel AT’nin, bu teknolojiyi destekleyen bir Intel AT etkin işlemciye, BIOS ve donanıma ve bir yazılım güvenliği abonelik hizmetine sahip olması gerekir.

Intel AT Nasıl Çalışıyor?

Intel AT; çok sayıda “oturum açma” denemeleri yapmak, belirlenmiş bir sunucu ile sık sık giriş yapmamak, oturum açarken çok zaman geçirmek, abonelik hizmetinin internet üzerinden bir hırsızlık bildirimi aktarması veya herhangi bir uyarı işareti alır almaz, dizüstü bilgisayarı ve tüm verilerini devre dışı bırakır.

Intel AT, dizüstü bilgisayarın, sabit sürücü değiştirilmiş veya yeniden format edilmiş olsa bile, başka hizmetlerde, programlarda veya işletim sistemlerinde yüklenmesini önleyen Intel yonga setini kilitliyor. Dizüstü bilgisayar açıldığında görüntülenen tek şey, dizüstü bilgisayarın devre dışı bırakıldığını bildiren bir mesajdır. Intel AT aynı zamanda verilere erişim için gerekli olan şifreleme dosyalarını da silerek sabit diskteki şifreli verilere erişimi devre dışı bırakır. Sabit disk sökülüp farklı bir bilgisayara takılırsa, şifreleme anahtarı sabit diskten kaldırılmış olduğu için veriler güvenli kalır. Dizüstü bilgisayar kurtarıldığında, Intel AT tarafından devre dışı bırakılmadan önceki haline geri döndürülebilir.

Intel AT’nin Faydaları Nelerdir?

1- Hırsızlığı Engelleme – Çalışmayacak bir dizüstü bilgisayarı çalma isteğini ortadan kaldırır.

2- Değerli Verileri Koruma – Sabit sürücüdeki verileri, işletim sisteminin yüklenmesini engelleyerek ve veri şifrelemeye erişimi devre dışı bırakarak korur.

3- Algılama/Reaksiyonu Ayarlama – Dizüstü bilgisayarın nasıl ve ne zaman çalındığını algılar ve ne yapılması gerektiğini denetler.

4- İşlemleri Kolayca Geri Yükleme – Kilitlenmiş bir dizüstü bilgisayarı, donanımına ve verilere zarar gelmeden kolayca tekrar çalıştırır.

5- Kurtarma Mesajı Ayarlama – Kurtarmaya yardımcı olması için kendi yazdığınız bir “Bunu Bulan Kişiye” gibi bir kurtarma mesajını dizüstü bilgisayarın ekranında görüntüler.

6- Güvenilir Ortaklara Dayanma – Tüm donanım ile güçlendirilmiş Intel AT özelliklerden faydalanmak için bir yazılım güvenliği hizmetine abonelik sağlar.

Not: Hiç bir bilgisayar sistemi her koşulda tam bir güvenlik sağlayamaz. Intel Anti-Theft Teknolojisi (Intel AT), bilgisayar sisteminin, Intel AT ile uyumlu yonga setine, BIOS’a, donanım sürümlerine, yazılıma ve Intel AT ile uyumlu hizmet sağlayıcısına / ISV uygulama ve hizmet aboneliğine sahip olmasını gerektirir. Algılama (tetikleyiciler), yanıt (eylem) ve kurtarma mekanizması sadece Intel AT işlevselliği etkinleştirildikten ve yapılandırıldıktan sonra çalışır. Bazı işlevler, kimi İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından sağlanmazlar ve tüm ülkelerde mevcut olmayabilirler. Intel, kaybolan veya çalınan veri ve/veya sistemler veya diğer oluşan herhangi bir zarardan sorumlu değildir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı