Bilgi

İntel Optane Memory Nedir? Ne İşe Yarar?


İntelin yeni teknolojisi Optane Memory veya Optane Hafıza artık yeni nesil veya revize edilmiş anakartlarda yer almaya başladı. M2 Slotuna takılarak kullanılan bu modülün (donanımın) görevi aslında bir çeşit 7. Nesil Intel Core işlemcili ve sabit disk sürücülü (HDD) bilgisayarlara yönelik akıllı ve uyarlanabilir bir sistem hızlandırıcısıdır.

Kısaca özetlersek optane destekli bir anakartta sahip bir kullanıcının sık sık tekrarladığı işlemleri algılayarak donanımında bulunan hdd disklerin ssd performansında işlem yapmasını sağlar.

Intel optane’nin performansını daha çok program ve oyun gibi uygulamaların yüklenmesinde farkedilir düzeyde bir hız artışına tanık olmanız mümkün. Bir e-postayı açarken, bilgisayarı başlatırken, tarayıcı kullanırken daha hızlı bir şekilde işlem gerçekleştirirsiniz. Kısaca bir SSD diskin hızını yakalıyorsunuz.

Şu anda 16 GB ve 32 GB şeklinde satılan Intel Optane Hafızaları piyasada rahatlıkla bulmak mümkün.

Mantık olarak bu teknolojinin tamamen bir pazarlama stratejisi olduğunu düşünenlerdenim. Zoraki intel anakarta yerleştirilen bu slotun her ne kadar eski sistemler için bir çeşit performans arttırıcı özellik olduğu açıklansa da yeni nesil anakartlarda bu donanımın olması kullanıcıyı bazı donanımlara bağımlı hale getirmek gibi bir amaç taşıyor.

Kısaca özetlersek toplama bilgisayar kurmayı planlıyorsanız HDD+ Optane Memory yerine SSD almak daha makul ve mantıklı bir seçenek gibi geliyor. Hal böyle olunca birden fazla teknoloji üreterek amacın daha fazla kazanma veya piyasada tekelleşmeyi sağlamaktan pek farkı yok. Bir çok şirket kendine özgü teknolojiler geliştirerek kullanıcıyı kendine bağlamayı hedefliyor.

Optanenin teknik kısmı şu an için tam olarak açıklamış değil. Standart olarak bir çalışma şekli intel sitesinde mevcut ancak sistemin çalışma mantığı ve teknik kısmı tamamen gizli bir şekilde gerçekleştirliyor.

Önümüzdeki süreçte RAM, Ekran Kartı için böyle teknolojilerin anakart üzerinde yer alması beklenen bir durum.

Selametle.

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı