Bilgi

İnternet Adresi Nasıl Alınır?


Bu yazımızda sizlere özellikle bu konuda bilgisi az olanlara internet adresi nasıl alınır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

İnternet adresi almak olabildiğince basit bir konu aslında. Bu işi yapan yığınla hosting firması bulunmakta bunlardan birisine internet üzerinden başvurarak satın alma işlemini yapabilirsiniz. İstediniz internet (web) adresini almak için öncelikle bir-kaç şartın oluşması gerekmektedir.

Örneğin alacağınız internet adresinin daha önce alınmamış olması gerekmektedir. Mesela siz www.tech-worm.com alan adını alamazsınız çünkü hali hazırda bu alan adı tarafımca alınmış durumda.

Diğer bir olay ise bazı adreslerin belge gerektiriyor olması. Örneğin siz edu.tr, pol.tr, gov.tr gibi alan adlarını alabilmeniz için bu konuda yetkilendirilmiş bir belgeye sahip olmanız gerekmektedir. Bunun dışında kalan com, com.tr, info, net v.s uzantılı herhangi bir belge gereksinimi duymadan internet üzerinden alabilirsiniz.

İnternet adını http://www.isimtescil.net/ adresinden belirlediğiniz ismin alınabilir olup olmadığını veya ne kadar ettiğini öğrenebilirsiniz. Genellikle yıllık bazında bu 10 TL ile 30 TL arasında değişen bir fiyatı vardır.

Bu işlem tamamsa sitenize ait bilgileri serverlarında saklayacak bir hostinge ihtiyacınız var. Dilerseniz internet adresini aldığınız web sitesinden hosting alabilirsiniz. Aynı yerden almak her zaman daha mantıklı. Geri kalan tüm işlemleri artık hosting firmanız yapacak ve 24 saat içerisinde siteniz aktif hale gelecektir. Geriye kalan şey ise hosting firmanızın size verdiği şifre ile yönetim panelinize bağlanıp sitenizle ilgili ayarlamaları yapmak.

Bu kısımda en önemli olan sitenizin nasıl bir temaya sahip olacağı ve nasıl bir site yapacağınız. Bundan sonrası tamamen teknik ve bilgi sahibi olmanızı gerektiren detaylardan oluşuyor.

İnternet Adresi Alınabilecek Firmalar.

  • http://www.isimtescil.net/
  • http://www.idealhosting.net.tr/
  • http://www.natro.com/
  • https://www.turhost.com/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı