Bilgi

İnternet Bağlantım Sık Sık Kopuyor (Çözüm)


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “internet bağlantım sık sık kopuyor” şikayetinde bulunanlara sorunun tam olarak ne olabileceği konusunda yol göstermeye çalışacağım. Ayrıca herhangi bir sorunuz varsa yorum kısmından bize iletmeniz durumunda kısa zaman yanıt vermeye çalışacağız.

İnternet bağlantısının sık sık kopmasının temel olarak dört nedeni var.

Birincisi altyapı sorunu! Aslında bu sorun hiçbir şekilde sizi ilgilendiren bir konu değil. Tamamen hizmet aldığınız firmayı bağlayan bir konu. Ancak bazen bu durumlarda firma topu müşteriye atabiliyor. Siz bir anlık sinirle firmanızı değiştirme yoluna gidebilirsiniz. Ancak altyapınız sorunlu ise firma değiştirmenin de bir çözüm olacağını pek sanmıyorum. Çünkü firmaların çoğu (bir kaçı hariç) aynı alt yapıyı kullanıyor.

İkincisi kablolama sorunu! Binanızın girişinden evinizde bulunan modeme kadar bir kablo bulunur. Bu kablo genellikle DSL kablosudur. Ancak farklı durumlarda CAT5, CAT6 gibi bakır kablolar kullanılabilmektedir. Bu tip kablolar genellikle bina girişindeki kutudan evinize gelen telefon hattı için kullanılır ve iki tel kablodan oluşmaktadır. Sabit telefon hattı üzerinden internet hizmeti de sunulduğundan bu hat ev içine geldiğinde bir “dsl splitter” aparatı yardımıyla bir ucu telefona diğer ucu ise modeme gönderilir. Hem telefona hemde modeme giden uca RJ11 Konnektörü çakılır. Bazı durumlarda (sabit telefon kullanılmadığı durumlarda) ucuna RJ11 Konnektörü çakılarak doğrudan modeme gönderilir. Ancak altyapısı yeni olan binalarda bu kablolar ev içerisindeki bir prize ulaştırılır ve telefon veya internet hizmeti için her iki ucuna RJ11 konnektörü çakılmış DSL kablosu kullanılır. Bazı durumlarda (yıpranma, aşında, kesilme vs.) bu kablolarda kopma meydana gelebiliyor. Bu yukarıda bahsettiğim iki tel kablodan sadece bir tanesinde kopma meydana gelirse internet bağlantınız sürekli kesilir. İki kesilirse -haliyle- internet hizmeti hiç olmaz. Eğer bina girişindeki kutudan evinize gelen kablo tek parça halinde gelmiyorsa ve parçalar elektrik bandı vs. ile bağlantı yapılmışsa buda bağlantınızın kopma nedeni olarak gösterilebilir.

Üçüncüsü modem sorunu! Modem arızaları genellikle doğrudan internetin tamamen kesilmesi ile sonuçlanır. Ancak bazı durumlarda internetin sık sık kesilmesine neden olabilir. Modem çok sıcak, yoğun toz, nem vs. gibi uygun olmayan koşullarda çalışıyorsa bu bağlantınızın sağlıklı bir şekilde olmayacaktır. Ayrıca modeme gelen elektrik dalgalı ise buda modemin kendini korumaya almasıyla bağlantınızın kesilmesine neden olacaktır. En doğru yöntem alternatif bir modemle sorunun modemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca modemi resetleyerek (fabrika ayarları) yeniden kurmanız farklı bir çözüm olacaktır.

Dördüncüsü bilgisayar sorunu! Kullandığınız işletim sistemi, ethernet donanımı veya bir virüs internet bağlantınızın sık sık kesilmesine neden olabilir. Bazı durumlarda güncel olmayan işletim sistemleri sorun çıkarabiliyor. Bu oldukça yaygın bir durum. Orijinal olmayan veya yazılım hatasından kaynaklı işletim sisteminiz bağlantınızda sorun meydana getirebilir. Ethernet donanımı kolay kolay arıza vermez. Bu çok nadir yaşanan bir durum. Ayrıca ethernet ayarları ile oynadıysanız (DNS değiştirme, IP değiştirme, vs.) bağlantınızda kopmalara neden olabilir. Bilgisayar virüsleri bağlantı sorunlarına yol açabilir. Bu çok sık karşılaşılan bir durum. Bilgisayarınızın virüs taramasından geçirerek olası zararlı yazılımları kaldırmanız bağlantınızın normale dönmesini sağlayabilir.

Benim kısaca anlatacaklarım bu kadar. Aklınıza takılan bir soru varsa yorum kısmına yazarak bize iletmeyi unutmayın. Selametle.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Akrep

    17 Ekim 2020 at 22:39

    Modem calışıyo telefonların bağlanmasında sorun yok ama bilgisayar da wifi sürekli kesiliyo telofonun ınternetini açıp paylaşınca sorun yok bilgisayara yeni format attım sorun neden olabilir

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı