Bilgi

İnternet Ortamında Kişisel Bilgiler Nasıl Korunur?


Sizlere bu yazımızda özellikle internet ortamında kişisel verilerin nasıl korunacağı konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

Özellikle otel, cafe gibi halka açık olan yerlerdeki kablolu/kablosuz ağlardan tutun tanımadığınız komşunuzdan bağlandığınız wifi (kablosuz ağlar) her zaman kişisel verilerin korunması açısından güvenilmezdir.

Örnek vermek gerekirse;

Akıllı bir telefonunuz, tabletiniz veya laptopunuz varsa gittiğiniz bir cafede garsondan genellikle ilk istenen şey Wifi şifresidir. Siz wifi şifresini alıp ağa bağlandığınız anda eğer söz konusu bir ağ bir sistem tarafından yönetiliyorsa o zaman girdiğiniz web sitesinden tutun bilgisayarınızda bulunan verilere kadar herşey tehlike altındadır. İnternet üzerinden yaptığınız alışveriş, bankadan yaptığınız bir işlem, bilgisayarda bulunan fotoğraflarınız, özel veya gizlilik arz eden belgeleriniz ciddi anlamda başkalarının eline geçebilir.

Bilgisayarınızda antivirüs, güvenlik duvarı gibi uygulamalar/servisler aktif değilse indirdiğiniz bir program veya girdiğiniz bir web sitesinden bilgisayarınıza trojan, worm, virüs, spyware gibi zararlı yazılımlar bulaşabilir. Bu zararlı yazılımlar genellikle bilgi çalma, istenmeyen web sayfalarını otomatik açma, bilgisayara zarar verme, bilgisayar belleğini kullanma gibi özelliklere sahiptirler.

Özellikle Crack’li denilen bazı programların (oyun veya uygulama yazılımları) içerisine bilerek bir çok hacker tarafından özel programlar yerleştirilir. Bu programlar genellikle casusluk amacıyla kullanıldığı bilinen bir gerçek.

Adı sanı daha önce duyulmamış tanınmayan programlardan mümkün olduğunca kaçının. Özellikle menşeii belli olmayan programların bilgisayarınıza zarar verme olasılığı yüksektir.

Bir çok kişi crackli dediğimiz korsan antivirüsler kullanmaktadır. Ancak bu antivirüslerin bilgisayarınızı tam olarak koruduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü yeni ortaya çıkan bir virüsün tanınnabilmesi için güncellemeyle ilgili antivirüsün web sitesinden o virüsü tanıyacak bilgiler eklenir. Böylece yeni virüs tanınarak yok edilir.

Bu nedenle özellikle bilinmeyen veya tanınmayan programlardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Bilgilerinizi saklamak gerekiyorsa bir bilgisayarda değilde USB Belleği/Harddiski şifreleyerek (Bitlocker ile) veya  Bulut Sisteminde saklayınız. Bulut sisteminde (Google Drive veya One Drive) telefon ile doğrulama yaparak şifre dışında ekstra telefona gelen kod kullanılır. Bu sayede güvenlik bir kat daha arttırılır. Bitlocker ile şifreleme ise dünyada en yaygın ve en güvenli USB bellekte bilgi saklama biçimidir. Bu şifrenin kırılması imkansız. USB belleği her bilgisayara taktığınızda sizden şifre ister. Bu şekilde kullanılır.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar.

Bol güneşli günler.

Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı