Bilgi

İnternet Sayfasının Ekran Görüntüsünü Alma


Ziyaret ettiğiniz bir web/internet sitesinin –normal şartlarda- ekran görüntüsünü almak için klavye üzerinde bulunan PRTSCN (Print Screen) tuşunu kullanabilirsiniz. Bu tuşa bastığınız anda ekran görüntüsü hafızaya kaydedilir. Peki bunu nasıl kullanacağım!

Aslında hafızaya kaydettiğiniz ekran görüntüsü isterseniz kırpabilir isterseniz doğrudan kullanabilirsiniz. Örnek vermem gerekirse;

Herhangi bir anda PrtScn tuşuna basın. Ardından bir Word sayfası açın ve CTRL+V tuşuna basın. Gördüğünüz gibi Word sayfasına almak istediğiniz ekran görüntüsünü yapıştırdınız.

Eğer kırpmak isterseniz; bilgisayarın başlat kısmına paint yazın, açılan pencerede PAİNT’i seçin. (Bunu yapamadıysanız Başlat düğmesi – Tüm Programlar seçeneği – Donatılar seçeneği – Paint adımını izleyin). Painti açtıktan sonra CTRL+V tuşuna basarak aldığınız ekran görüntüsünü buraya yapıştırın. Kırpacağınız alanı fare ile seçtikten sonra sol üstte bulunan KIRP kısmına klikleyip kırptıktan sonra aynı şekilde sol üstten Farklı Kaydet deyip bilgisayara kaydedin.

Eğer internet sayfasının tamamının fotoğrafını almak istiyorsanız o zaman PrtScn tuşu işe yaramayacaktır. Bu durumda https://web-capture.net/ internet adresine gidin. Ardından ekran görüntüsü almak istediğiniz web sitesinin URL’sini buraya yapıştırın. CAPTURE WEB PAGE deyin. Kısa bir beklemeden sonra açılan pencerede DOWNLOAD seçeneğini seçin. İşleminiz bu kadar.

Not: Eğer daha profesyonel bir şey arıyorsanız. LİGHTSHOT uygulamasını öneririm. https://app.prntscr.com/tr/ adresinden Windows için klikleyip inen setup-lightshot.exe dosyasını indirip kurun. Çok basit ve küçük bir program. Bunu kurduktan sonra ekran görüntüsü için PrtScn tuşuna bastığınızda ekran kararcaktır. İstediğiniz yeri seçip kaydetebilirsiniz. Çok kullanışlıdır. Şahsen bunu kullanıyorum. Bir kaç denemede rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Dilerseniz alacağınız ekran görüntüsünün üzerine yazı yazabilir, işaretler çizebilir, renklendirebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı