Bilgi

İnternetim Neden Yavaş?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda kullandığınız internetin neden yavaşladığı hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Kullandığınız internet hızı gözle görülür bir oranda hızı azalmaya başladıysa bu konuda bazı işlemler yapmanızın zamanı gelmiştir. Şimdi gelin internet hızınızın neden düştüğü ile ilgili maddeleri sıralayalım.

1- İnternet paketinizin hızını internet hizmeti aldığınız yerden (TTNET, Superonline, Smile ADSL, Metro Net v.s.) öğrenin ve http://www.speedtest.net adresinden anlık hızınızı öğrenerek karşılaştırın. Eğer aldığınız hız çok düşükse internet hizmeti aldığınız yeri arayarak hızınızın neden düşük olduğunu öğrenin.

2- İnternet Adil Kullanım Kotanız bitmiş olabilir. Kullandığınız internet paketinde adil kullanım kotası varsa belirli bir download/indirme işleminden sonra hızınız düşürülür.

3- Bilgisayarınızın donanımsal sorunları olabilir veya yazılımsal sorunlar çıkmış olabilir. Bilgisayarınız masaüstü ise iç temizliğini özellikle işlemci fanını bir elektrik süpürgesi yardımıyla iyice temizleyin. Laptop ise fan çıkışlarını temizleyin. Tozlarını alın. Yazılımsal olarak format atabiliyorsanız format atın. İlk günki gibi olacaktır. Bilgisayarınızda hızlanacaktır.

4- Bilgisayarınıza virüs bulaştıysa hızınız büyük ölçüde azalacaktır. Bir antivirüs kurup taratmanız tavsiye edilir. Özellikle bazı bilgisayarlar zombi bilgisayara dönüştüğünden internet hızınızı sömüren bir duruma gelirler. Bunlara dikkat etmeniz gerekir. Ücretsiz Antivirüs için Tıkla.

5- Kullandığınız ağda başkaları interneti kullanıyorsa onların film, müzik, video indirmeleri hızınızı yavaşlatacaktır. Bu konuda ağınızı paylaştığınız kişilerle diyaloğa geçin. Tabi doğrudan suçlamayın :)) Belki sorun sizin bilgisayardadır.

6- Eğer kablosuz ağınızın şifresini başkaları ele geçirdiyse o zaman vay halinize :)) Bu nedenle belirli aralıklarla wifi şifrenizi değiştirin. Kimseyle paylaşmayın ve güçlü bir şifre oluşturun.

7- İnternet hızınızın özellikle düşmesini sağlayan bazı programlar vardır. Bu nedenle tanımadığınız bilinmeyen programları kullanmaktan kaçının. Bunlar ağınızın kaynaklarını sonuna kadar kullanırlar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı