Bilgi

İnternette Gizlenmek Mümkün mü?


İnternet ortamında başka bir ifade ile bir web sitesinde “tamamen gizlilik” neredeyse imkansızdır.  İnternet çıkışı sağlanan bir bilgisayarda bilgisayarınız, size hizmet sunan tarayıcılar (Google Chrome, Explorer, Mozilla, Yandex v.s), erişim sağladığınız web sitesi ve size hizmet sağlayan servis sağlayıcı girdiğiniz bir web sitesine ait kayıtları dilediği zaman dilediği ölçüde kayıt tutabilir.

Basit bir örnek vereyim. Siz tarayıcıya (browser’a) www.hotmail.com yazıp enter yaptığınız anda kullandığınız bilgisayarın temp dosyalarında, tarayıcınızın ön belleğinde, kullandığınız tarayıcının şirketinde (Google, yandex v.s), size hizmet sağlayan servis sağlayıcıda (TTNET gibi) ve tabi ki www.hotmail.com tarafından kayıt tutulabilir. Bu her zaman mümkündür.

Burada ki püf nokta www.hotmail.com web sitesi sadece kendi sitesinde yaptığınız gezintiler ile ilgili kayıt tutabilmektedir. Yani Hotmail.com üzerinde yaptığınız tüm faaliyetler, IP numaralarınız, giriş yaptığınız konum tutulur.

Ancak yukarıda saydığım diğer seçenekler her zaman tüm kayıtlarınızı yani gezindiğiniz tüm sitelere ait net bilgileri tutabilir. Bunları kendi hukuki altyapısının elverdiği ölçüde kullanabilir.

Örneğin illegal (yasadışı) bir suç işlediniz. Mesela bir mail ile bir kişiye hakarette bulundunuz diyelim. Ve takibi şikayete bağlı bir suç olduğu için kişi sizi mahkemeye verdi. Gönderdiğiniz maile ait bilgiler her zaman karşıdaki gönderdiğiniz hesaptan hangi tarihte, hangi IP ile görülebilir. Mesela Hotmail’de gelen mailin üzerini sağ klikleyerek gelen maile ait tüm bilgilere erişebilirsiniz.

mail

Tabi sadece mail değil. Bir web sitesinde yaptığınız tüm aktiviteler kayıt altına alınır veya alınabilir.

Peki gizlenmek mümkün mü?

Aslında özet geçerek yazayım! Birincisi DNS Değiştirmek yani hizmet aldığınız firmanın DNS’lerini değilde Google DNS, OpenDNS gibi DNS’leri kullanmak bilinen en kolay yollardan. Ancak bu yeterli değil VPN kullanmak yapılan en doğru yol. VPN Kimliğinizi, IP’nizi yer ve konum bilgileri ile birlikte neredeyse sizi görünmez kılar. Böylece dünyanın farklı bir ülkesinde bağlanıyormuş gibi olursunuz. Örnek VPN’ler Hotspot Shield VPN, Open VPN, Total VPN, Exspress VPN sayabiliriz. Bunun dışında eklenti kullanarakta VPN’le uğraşmadan yapabilirsiniz. Bunun için aslında bir VPN olan Google Zenmate kullanabilirsiniz. Sizi dünyanın istediğiniz herhangi bir ülkesinden bağlanma imkanı tanıyor. Hiçbir server sistemi girdiğiniz siteleri göremez. Ancak bunun yanında kullandığınız tarayıcıyı her zaman sıfırlamanız veya gizli modda açmanız gerekiyor. Ayrıca Google temp dosyalarınıda silmeniz en doğrusu olacaktır. Ultrasurf denen paket programlar sadece server sistemleri aşmak için kullanıldığından gizlenmede belirli bir yere kadar yardımcı olmaktadır. Yinede güvenilmez olduklarını söyleyebilirim.

vpn

Sonuç olarak DNS Değiştirmek, Zenmate veya VPN Programları Kullanmak, Tarayıcı Gizli Modda veya Geçmişi Silerek kullanmak, Tarayıcının TEMP dosyalarını silmek interntette kimliği gizlemenin yolları. Ancak yinede bu tür işlemleri yaparken bilgisayarınızda özel bilgilerinize yer vermemeniz ve bankacılık gibi ciddi işlemlemleri burada yapmamanız daha sağlıklı. Çünkü bir VPN programının tam olarak ne yaptığı bir muamma!

zenmate

Daha acayip bir şey anlatayım. Belki bilmeyenleriz vardır. Mesela gmail hesabınız var! Siz gmail hesabınız açıkken girdiğiniz tüm siteler sizin google web geçmişinize kayıt edilir.

Siz bilgisayarınızı alıp dinamitle havaya uçursanız bile bilgileriniz gmailinize ait hesaptaki web geçmişinde kalır. Bu işlemi bu kısımda yani gmail hesaplar kısmından silebilir veya geçmişi kaydetmeyi durdurabilirsiniz. Ancak Google yinede girdiğiniz sitenin saatini, nerden girdiğinizi, nasıl girdiğini, hangi siteden girdiğinizi kayıt eder.

gogole web geçmişi

Youtube’de aynı şekilde. Hangi videolara bakmışsınız v.s hepsini kayıt eder.

Yani…

Yanisi şu gerçek kimliğinizle girdiğiniz tüm veriler öyle böyle kayıt edilebilir. Mesela facebook’ta mesajlarınızı sil dediğiniz görünmemesi silindiği anlamına mı geliyor. Elbetteki hayır 😀 Ciddiyim. Zaten üye olurken şartnamede yok yok. Herşeyi kabul ederek giriyorsunuz.

İlerde çok önemli bir yere gelmeyecekseniz pekte önemli değil bence. Mesela Amerikan Başkanı veya IMF’nin başına geçmeyecekseniz.

Neyse bu kadar yeter J Sorusu olan varsa sorsun yoksa sonsuza kadar sussun!

Selametle.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Nihat

    23 Temmuz 2017 at 21:22

    Öncelikle bir iki cümlede ben eklim diyelim bir sitede işlem yapacağız yada kayıt olacağız sizden email hesabı yada telefon numarası ister telefon açık adres olmaz google Windows gibi hesaplarda ek güvenlik önlemi aldı robot olmadığınıza dair doğrulama kodu için numara istiyor buda olmaz yandex mail telefon numarası istemiyor sadece doğrulama için bir güvenlik sorusu istiyor fake e posta kurmak için güzel iş sonra kayıt tutmayan vpn goldenfrog btk siteye erişim engeli getirmiş belliki kayıt tutmuyor yada bilgi paylaşımı yapmıyor 256 bit ağ şifreleme kullanılıyor yani çözülmesi zor criptolu önce vpn ağını aktiv ediyoruz siteye erişimi delmek için ip adresimizi gizlememiz bir vpn kullanmamız lazım goldenfrog sitesine bağlandık okey kayıt işlemleri için e posta isteyecek fake bir e posta oluşturuyoruz kayıt oluyoruz sonra 256 bit şifreli ağa bağlanıyoruz şimdi firefox focus cihaz bilgilerine erişim istemeyen web tarayıcısını indiriyoruz fake bir yandex e posta kuruyoruz ve bu fake e posta ile faceye kayıt oluyoruz hatta şüphesi olan varsa vpn ye bsğlansın hangi proxy ip adresim üzerinden proxy bağlantısını test etsin kayıt falan yok elit tertemiz istediğiniz yere girip çıkın e posta fake numara yok e posta yok bilgi yok kayıt yaparken tarayıcı cihaz kimliğine irişimi yok kayıt yok tertemiz vpn şifreli kayıt yok İsviçre yasaları kullanılıyor ve btk siteyi engellemiş tamamen gizli her vpn aynı değil ücretsiz vpn ler hepsi 3. Taraf kullanıyor goldenfrog 100 100 kendi sunucuları ve ücretlidir. 1gb da ücretsiz deneme

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı