Bilgi

İnternetten Nasıl Para Kazanabilirim!


Bilginin değerli olduğu bir çağdayız! Yaşamımızı daha konforlu hale getirmek, istediğimiz evi, arabayı satın almak –yada lafı uzatmadan– para kazanmak için elbette bilgiye ve bilginin nasıl işleneceği konusunda bir fikre ihtiyacımız var!

İnternetten para kazanma fikri aslında “ben nasıl kolay yoldan para kazanırım?” düşüncesi ile yola çıkmış bir sürü insanın beyninde yer edinen önemli sorulardan bir tanesi!

İnternetten para kazanılabilirsiniz! Hemde ev-arabayı bırakın sülelenize yetecek kadar dolar(!) kazanabilirsiniz.

Ancak öncelikle bunun için temel ihtiyacınız olan şey bilgi! Bir şeyi bilmek zorundasınız! Bir şeyleri –gerekli/gereksiz, önemli/önemsiz– bilmek zorundasınız! Tabi bir şeyler bilmek internetten para kazanmanız için yeterli değil! Sahip olduğunuz bilgiyi nasıl işlemeniz gerektiği konusunda bir fikre sahip olmalısınız.

Kısaca bir şeyler üretmeden internetten para kazanamazsınız!

Sahip olduğunuz bir bilginin değerli hale gelmesi için size fayda sağlaması gerektiğini düşünenlerdenim. Eğer bir bilgiye sahipseniz ve bunun herhangi bir şeye dönüşümünü sağlayamıyorsanız gereksiz bir bilgidir. Çünkü bilgi dediğimiz şey herhangi bir kişiye, öğrenciye aktarmak veya maddi değeri olan bir şeye dönüştürerek işletmek olması gereken temel şeydir. Bilgiyi bilgi yapan şeyde budur!

İnternet dünyasında –gerçekten- para kazanmak istiyorsanız öncelikle genel veya lokal bir alanda iyi bir bilgi birikiminiz olması gerekiyor. Aksi halde boşa kürek sallamış olursunuz!

Google veya Youtube gibi önemli platformlar gelirlerini REKLAM’lardan alırlar. Mesela Google yıllık 680 milyar dolarlık bütçesinin %99’unu reklamlardan elde eder. Kısaca bu bütçe Türkiye’nin bütçesinden daha fazla! Bir şirketin gelirinin bu şekilde olduğunu düşündüğünüzde aklınızda bir takım soru işaretleri belirmiştir eminim.

Şirketler, rock yıldızları, mankenler, sanatçılar, yan sokağınızdaki bir restaurant, bir teknoloji marketi, Google’de ziyaret ettiğiniz bir web sitesi, kalem satan bir e-ticaret dükkanı, bir avukat, bir öğretmen ve aklınıza gelen bir çok kişi, kurum, kuruluş Google’ye en önde çıkmak için para öderler!

Mesela. Google’ye bir çiçekçi diye arattığınızda en önde çıkan çiçekçi sitelerini Google hayrına en  önde çıkarmaz! Onlar Google’ye en önde çıkmak için para ödemiş olan şirketlerdir.

Neyse konumuza dönelim.

İnternet üzerinden para kazanmanın temeline baktığımızda bunun için birkaç yol olduğunu söyleyebilirim.

Birincisi ilk akla gelen bir şeyleri pazarlamak veya satmak! Bu konunun en bariz örnekleri e-ticaret siteleridir. Çok basit bir şekilde hazır portal alarak birşeyler satmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda destek olan bir çok firma var. Ancak burada sattığınız şey konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Yani satış, muhasebe, vergi, adres, lokasyon, pazarlama, lojistik, müşteri hizmetleri gibi temel bilgilere sahip olmadan bu işe giriştiğinizde ya davalık olur yada davacı olursunuz. Sattığınız ürün hakkında siz veya ekibiniz sağlam bir bilgiye sahip olmalıdır. Elektronik eşya satacaksanız sattığınız elektronik eşyanın temini ve lojistiği konusunda kafanızı yoracak işlemlere hazır olmalısınız.

İkinci akla gelen şey ise bir nevi aracılık hizmetleri. Mesela sahibinden.com gibi. Herhangi bir ürünü almak isteyen ve satmak isteyen kullanıcıyı aynı platformda buluşturabilirsiniz. Bir çeşit arz-talep olayını web ortamına dökmek gibi. Ancak bunun içinde planlı ve bilinçli bir bilgiye sahip olmalısınız. Bu sadece ev-araba değil. Aklınıza gelebilecek herhangi bir ürün veya hizmette olabilir. Armut.com adlı web sitesi bir temizlikçi arıyorsanız hemen bilgileri giriyordunuz ve sistemde size uygun olan noktadan temizlikçi gönderiyordu. Tabi hizmetten sonra yorumda yapabiliyordunuz. Şimdi baktım bu site halen var.

Üçüncüsü genellikle Youtube üzerinden bir kanal açarak veya bir web sitesi açarak başlamak olabilir. Burada basit bir şekilde reklamlardan gelir elde edersiniz. Ancak bu olabildiğince zahmetli ve profesyonellik isteyen bir iş olduğunu söyleyebilirim. Mesela bir videonun izlenmesinden para kazanabilirsiniz. Ancak çektiğiniz videonun telif hakkı olmayan, orijinal ve ilgi çekici olması gerekiyor. İnsanların bunu izleyebilmesi için bazı video programlarıylada haşir-neşir olmanız şart. Aksi halde salt bir videoyu çekip internete koyarak para kazanmak imkansız. Web siteside aynı şekilde. Eğer bir web sitesinden para kazanmayı planlıyorsanız bilginizin sahip olduğu alanda ve binlerce yazı yazabilecek kapasitede olmalısınız. Kısaca bir konu hakkında bir kitap yazacak yetenekte olmanız gerekiyor. Aksik halde internetten para kazanmak hayal olabilir.

Dördüncüsü tasarım. Olabildiğince yeni bir akım. Tabiki buda bilgi gerektiyor. Photoshop veya Illustrator gibi programlar ile tasarım yapabiliyorsanız ne mutlu size. Buradan bolca para kazanmanız olası. İnsanlar (reklamcılar/şirketler) orijinal tasarımlara bolca para ödemeyi seven firmalardır. Ancak rakiplerinizi düşündüğümde bir hayli profesyonel olmalısınız.

İnternetten para kazanmanın anahtarı!

Bilgi >>> Bilgiyi İşlemek >>> Üretmek

Bu üç faktör hakkında fikriniz yoksa lütfen sitemi terkedin. Kendinizide kandırmayın.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı