Bilgi

İnternetten Nasıl Para Kazanırım?


Bugün size bir internetten para kazanma ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalışacağım.

Bir çok kişi bin bir hevesle girdiği mecradan eli boş döndüğünü söylememde fayda var. Öyle sanıldığı gibi internetten para kolay kolay kazanılmıyor. Bunun için belirli bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekiyor. Hatta bu bilgi birikimine ek olarak internetin tam olarak nasıl işlediğini bilmeniz gerekiyor. Yani Atom Mühendisi olsanız bile eğer Google’nin çalışma mantığı ve internet konusunda pek fikriniz yoksa emin olun bir kuruş bile kazanamazsınız.

Kısaca özetleyecek olursam internet üzerinden en çok üç şekilde para kazanılıyor.

Bunlardan ilki Google Adsense reklamlarını bir web site üzerinde yayınlayarak para kazanmak.  Bunun için Google Adsense üye oluyorsunuz. Ardından bir web sitesi açıyorsunuz ve bu web sitesinde içerik yani makale/yazı üretmeye başlıyorsunuz. Eğer yazılarınız okunmaya belirli bir okuyucu kitlesine ulaşmaya başladıysa Google Adsense’de bulunan reklamları sitenizde yazılarınıza ekliyorsunuz. 200 TL’yi geçtiğinizde Google’den PIN kodu talep ediyorsunuz ve size ABD’den gönderilen PIN kodu ile doğrulama yaptıktan sonra IBAN/Hesap numaralarınızı onaylıyorsunuz. Artık kazandıklarınız 200 TL’yi her aştığında bu hesaba yatırılıyor. Tabi istediğiniz zaman IBAN numarasını değiştirebilirsiniz.

Bir başka ve en çok bilinen yöntem YOUTUBE kanalı açmak. Eğer ilginç videolarınız varsa ve orijinalse Adsense Hesabınızla ilişkilendirdiğiniz youtube kanalınızdan kazandığınız parayı Google Adsense aktarabilirsiniz. Bu işlemleri tabi sadece bir kez yapıyorsunuz. Youtube kanalınızdaki videolar izlendikçe her ay hesaplanıp Adsense ile hesabınıza yatırılıyor.

Diğer bilinen üçüncü yöntem firmalardan doğrudan reklam alarak para kazanmak. Tabi bu durumda para transferi doğrudan firmalar tarafından hesabınıza gönderilir. Ancak bunun için bir web sitesi veya youtube kanalına ihtiyacınız var. Örneğin bir youtube kanalınız veya web siteniz var. Siz bu kanalınızdan veya web sitenizden sporculara yönelik yazılar yazıyor ya da videolar çekiyorsunuz. İşte sporcular için malzeme veya besin üreten firmalar zaten sizinle iletişime geçerek kendilerine ait reklamların sitenizde yayınlanmasını sizden isteyecektir. Tabi ücret karşılığında.

Yukarıdaki üç yol dışında reklam karşılığında ücret veren bir çok farklı/bağımsız platform var. Ancak yukarıda bahsettiğim üzere en çok bu üç yol ile internetten para kazanılıyor.

Burada unutmamanız gereken çok ama çok ince püf noktalar var. Öyle kafanıza estiğinde hadi para kazanayım diyebileceğiniz bir alan olmadığını hatırlatmamda fayda var. Eğer bu konular hakkında yani Google’nin sistemi hakkında en ufak fikriniz yoksa veya internetin işleyişi hakkında bir bilgiye sahip değilseniz hiç bulaşmayın derim. Çünkü bir sabah uyandığınızda tüm emeklerinizin çöp olabileceğine tanık olabilirsiniz.

Üreteceğiniz video veya içerik benzersiz olmalı. Yani eğer gerçekten para kazanmak gibi bir amacınız varsa kesinlikle orijinal, benzersiz, ilgi çekici bir şeyler üretmeniz gerekiyor. Örneğin internetten arakladığınız bir videoyu youtube kanalınızda yayınlarsanız kanalınızın kapatılmasına veya kara listeye girmenize neden olabileceğini peşinen söyleyeyim. Sonra binlerce kez pişman olsanız bile bu alanda para kazanamazsınız. Ancak başkasının adına yola devam edebilirsiniz ki zaten bu yol tavsiye edilecek bir yol değildir.

Kısaca özetlersem öyle sağdan soldan video, yazı (makale/içerik) çalıp youtube veya web sitenizde yayınlamanız okyanusta boşa kürek sallamak gibi bir şey. Önceden bilinen, bulunan, keşfedilmiş şeyler size kolay kolay bir şey getirmez. Örneğin Nikola Tesla Kimdir? Diye bir şey yazabilirsiniz ancak google’de en önde çıkmanız çok zor olacaktır. Çünkü burada amaç Google veya youtube olsun her zaman için ilk sayfada çıkmaktır. Nikola Tesla hakkında yüzlerce belki binlerce kişi makale yazdığından şansınız azalacaktır. Ancak Nikola Tesla ile Edison arasında ki mücadeleyi anlatan bir yazıyı kaleme aldığınızda bu daha ilgi çekici olacak ve bir çok kişi tarafından okunacak veya izlenecektir. İşte bu durumda Adsense veya farklı alanlardan aldığınız reklamlar daha çok kliklenecek veya görülecektir.

Aslında sistem şöyle işlemektedir. Örneğin; bir yazıcı firması Google’ye  (Google Adwors) para ödeyerek kendi firmasına ait bir reklamların okuyucular tarafından görülmesini veya kliklenmesini isteyecektir. İnsanlar en iyi yazıcı diye Google’de arattırdığında –daha çok- ilk sayfada çıkan siteleri ziyaret edecektir. İşte ziyaret ettikleri sitelerde karşılarına bu reklamlar çıkacaktır. Google kazandığı paranın bir kısmını burada ki site sahibine ödeyecektir.

İnternetten para kazanmanın mantığı özet olarak böyledir.

Eğer gerçekten ben internetten para kazanmak istiyorum diyorsanız çok ama çok emek harcamanız ve bu yolda kesinlikle sabırlı olmanız gerekmektedir. Google insan beynine yakın bir algoritma ile çalıştığından way en arada reklamlarıma klikleyeyim, tıklayayım derseniz bence yol yakınken vazgeçin. Google öyle mahalle arkadaşınız gibi kandırabileceğiniz bir şey değil. Binlerce mühendisin aklınızdan geçebilecek bir çok şeyi düşündüğüne emin olabilirsiniz. Bir web sitesi açmak veya kaliteli bir video çekmek sanıldığı gibi gerçekten kolay değil. Ya gerçekten çok şanslı olacaksınız yada gerçekten çok kaliteli bir şeyler üreteceksiniz. Başka yolu yok.

Ha bu arada diyelim ki bir web sitesi açtınız. Yazıları yazmaya başladınız. Öyle 5-10 yazı yazarak hiçbir şey kazanamazsınız.  Google’nin “bu adam yazıyor agaaa” diyebilmesi için belki de yüzlerce yazı yazmanız gerebilir. Keza youtube’de öyle. Öyle “mahalledeki eşşeği” çekip ne ilginç ve orjinal video derseniz baştan kaybettiniz demektir.

Öncelikle neyin kazandırdığını bilmeniz gerekiyor. Bir “eşşeğe” kimse yatırım yapmaz. Ama bir tatil köyü için reklam vermek isteyen binlerce firma olacaktır. İşte siz “Türkiye’deki En İyi 10 Tatil Köyü” dediğinizde ve insanlar sizin sitenizdeki reklamları klikleyerek bu tatil köylerinden rezervasyon yaptığında başarmışsınız demektir.

Yani sizin paranın kaynağını ve bu paranın kaynağına erişmek için ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.  

Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı