Bilgi

İOS İşletim Sistemi Nedir?


İOS (eski adıyla İphone OS) Apple’nin başlangıçta iphone geliştirildiği ancak daha sonra ipod touch ve iphod’de de kullanılan mobil işletim sistemidir. Mac OS X’den türetilmiştir.İOS içinde 4 katman bulunmaktadır:  Core OS tabakası, Core servisleri tabakası Medya tabakası ve Cocoa Touch tabaksı. Yazılım cihazın içinde 500 MB’lik bir alan kaplamaktadır. İOS İşletim  sistemi yapısı nedeniyle Apple App Store ve itunes dışında hiçbir yerden uygulama yklenmez.

İşletim sistemi ilk olarak iphone için Macworld Conferen ce & Expo’da 9 Ocak 2007’de duyuruldu, aynı yılın haziran ayında yayınlandı. İlk başta Apple pazarlama literatürü bu ismi açıkça belirtmedi, İphone OS X kullanıyor, diye açıklandı.

Başlangıçda  üçüncü tarafların geliştirdiği uygulamalar desteklenmiyordu. Steve Jobs daha sonra geliştiricilerin uygulamalar geliştirmesini savundu. 17 Ekim 2007’de Apple SDK’in geliştirildiğini duyurdu ve geliştiriciler için Şubat ayında yayınlandı. 6 Mart 2008’de iphone OS’in beta sürümü yayınlandı.

Dördüncü sürüm Nisan 2010’da duyuruldu. Bu sürüm multitasking, iş amaçlı özellikler, e-mail ve eklentiler için şifreleme özelliklerini içeriyordu.

7 Haziran 2010 WWDC 2010’da Apple,  İphone  OS’in adını İOS olarak değiştirdiğini açıkladı.Apple, Cisco System ile anlaşıp İOS markasının ticaret haklarını satın aldı.

İOS 4, 21 Haziran 2010’da İphone 4’ten 3 gün önce yayınlandı.

İOS 5, 5Ekim 2011’de 4s ile birlikte yayınlandı ve aynı yılın ekim ayı içerisinde yayınlandı.

İOS 6, 19 Eylül 2012’de İphone 5’in tanıtılmasınından bir hafta sonra son kullanıcılar için yayınlandı.

İOS 7, 10 Haziran 2013’de WWDC 2013’te tanıtıldı. İOS 7’de klasik İOS arayüzü tamamen değiştirilmiştir.

İOS 8, 3 Haziran 2014’de tanıtılmıştır. İOS 8’de QuickTyp adlı yeni bir kılavye yazılımı ile artık cihazlar kelimenin sonunu tahmin edebilecektir ayrıca en önemli özelliklerinin başında çocuk kilidi ve çocukların yanlışlıkla alışveriş yapmaması adına güvenlik sistemi eklenmiştir.

İOS 9, 8 haz,ran 2015’te tanıtılmıştır. Yeni News (haberler) uygulaması gelmiştir. Passbook ve Apple Pay artık bir cüzdan gibi çalıştığı için ismi Wallet (cüzdan) olmuştur ve bütün özellikler bir araya toplanmıştır. Aynı zamanda  Homekit ve CarPlay entegrasyonları sağlanmıştır. İOS 9, İOS’sun diğer sürümlerindede olduğu gibi kendisinden önceki İOS 8’i deseklemiştir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı