Bilgi

iPhone Fiyat Endeksi


Amerika Birleşik Devletleri’nde iPhone pek ucuz sayılmaz fakat Apple fanlarının dünyanın başka yerlerinde ödemek zorunda oldukları fiyatları göz önüne alındığında oldukça uygun olduğu söylenebilir. Öyle ki Amerikalılar bir iPhone 7 (128 GB) için yaklaşık 815 $ (yerel satış vergilerine bağlı olarak) ödemek zorunda.

Deutsche Bank‘ın “Dünya Fiyatlarının Haritalandırılması” raporunun son sayısına göre Türkiye’de iPhone 7 maliyeti 1200 $  dolayısıyla Apple hayranları için en pahalı adres Türkiye’dir. Türkiye’de kişi başına düşen GDP (IMF’ye göre 9.317 dolar) ABD’ninkinden altıda birinden daha düşük (57.294 dolar). Apple’ın amiral gemisi telefonunun gerçekte Türk tüketicileri için ne kadar lüks olduğu vurgulanıyor.

Apple her zaman üst seviye cihaz üreticisi olmasına rağmen, iPhone’un fiyatı son zamanlarda şirketin yurtdışı başarısı açısından daha fazla sorun haline gelmiştir. Onlarca Android cihazı sayesinde,  iPhone fiyatının fazlalığı, Apple markasının çekiciliği bile müşteri kazanmak için yeterli olmayabilir.

Kaynak:

  • https://www.statista.com/chart/4883/iphone-prices/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı