Bilgi

iPhone Serisi Telefonları


iPhone Apple tarafından geliştirilen, tasarlanan ve üretilen multimedya ve internet özelliklerini destekleyen bir (smart) akıllı telefondur. İlk modeli 2007 yılında tanıtılmıştır. iPhone’da yazılı mesajlaşma, dahili kamera,  Safari internet tarayıcısı, e-posta, görsel sesli mesajlar, taşınabilir medya çalar,ve kablosuz internet gibi bir çok özellikleri bulunmaktadır.

iPhone’nun şu an itibariyle sekiz farklı modeli piyasada bulunmaktadır. Sekiz modelden ilk beş modeli 3,5″ ekranı varken altıncı telefon olan iPhone 5’te ilk defa ekran boyutu değiştirilerek 4″ yapılmıştır.  İlk model dokunmatik ekranlı iPhone (veya iPhone 2G), cep telefonu sektörü için devrim niteliğindeydi. iPhone 3G ve iPhone 3GS‘in temelini iPhone oluşturur. iPhone 2G‘nin kasası alüminyum-plastiktir. iPhone 3G’de ise arka kısım bir bütün halinde piyano siyahına boyanmıştır. 3GS’te gelen video çekme özelliği ve daha yüksek RAM kapasitesi bu telefonu öncüllerinden ayrı kılmıştır.

iPhone 4‘te ise tamamen farklı kasa kullanılmıştır. Bu kasanın ön ve arka yüzü güçlendirilmiş camdan yapılmıştır; bunun yanı sıra daha yüksek RAM kapasitesi ve ön yüze kamera eklenmiştir. iPhone 4’ten sonraki model olan iPhone 4S, iPhone 4 ile aynı kasaya sahipken tek fark antenlerin yerlerin değiştirilmesidir. iPhone 4S, Apple tarafından özel olarak geliştirilen iSight kamera ile gelmiştir. Aynı zamanda çıktığı dönemde sadece 4S’te kullanılan sesli komut asistanı Siri telefona eklenmiştir. (Siri; iOS 6 ile Yeni iPad’de, 5. jenerasyon iPod Touch’ta ve iPhone 5’te kullanılmıştır.)

iPhone 5, 4S hatlarını koruyarak yeni bir tasarımla gelmiştir. Bu tasarımın en büyük özelliği ekranın, 4S’e göre uzatılması ve kasa materyalinin değiştirilmesidir. iPhone 5’e yeni A6 işlemci gelmiştir ve bellek arttırılmıştır. En son modeli iPhone 5S’e farklı renk seçenekleri eklenmiş, 64-bitlik Apple A7 işlemci, parmak izi okuyucu ve çift LED flaş kullanılmıştır.iPhone 5s yüksek performansıyla dikkat çekmiştir. iPhone 6 ise inceliği ve şık tasarımıyla dikkat çekmiştir. iPhone 6 A8 çipi ile çok hızlı bir sisteme sahiptir.

iphone serisi

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı