Bilgi

iPhone’da Klavye Ayarları ve iPhone İçin Google Klavye Kurulumu


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “iPhone’da Klavye Ayarları ve iPhone İçin Google Klavyeyi Ayarlama” konusu ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalışacağız. Biliyorsunuz telefonlarda aktif bir şekilde klavyeyi kullanıyoruz ve klavyeyi kendimize göre optimize etmediğimizde kullanmakta biraz zorlanabiliyoruz. Bir telefon kullanmaya başladığımda ilk değiştirdiğim şey klavye ayarları oluyor. Gelin şimdi hep birlikte iPhone cihazlarda nasıl klavye ayarları yapacağınızı ve iPhone için Google klavyeyi nasıl yapacağınızı gösterelim.

İlk olarak telefonun “Ayarlar – Genel” ardından “Klavye” sekmesine gidiyoruz.

Bu kısımda temel klavye ayarlarını kendinize göre değiştirebilirsiniz. Özellikle otomatik düzeltme özelliğini birçok kişi sevmediği için bunu kapatmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca benim gibi sadece küçük harf ile yazı yazmayı sevenler otomatik büyük harf seçeneğini kapatabilirler.

Şimdi “Klavyeler” sekmesine geçiş yaparak yüklü olan klavyeler arasında geçiş yapabilir. (Örneğin Türkçe Q, Türkçe F ve QWERTY Klavye gibi.) Veya farklı bir şekilde yeni bir klavye ekleyerek aktif hale getirebilirsiniz. Yeni klavye ekle kısmında bir çok dilde klavyeyi bulabilmeniz mümkün.

iPhone İçin Google Klavyeyi Ayarlamak

Eğer iPhone’a Google Klavyeyi eklemek istiyorsanız öncelikle AppStorea gidip buradan “gboard” yazarak Google Klavyeyi telefonunuza yüklemeniz gerekiyor.

Bu işlemi yaptıktan sonra “Klavyeler” kısmından Google Klavyeyi telefonunuza ekleyebilirsiniz. Ekleme işleminden sonra klavyenin üzerini tıklayarak “Tam Erişime İzin Ver” seçeneğini aktif etmeyi unutmayın. Aksi halde klavyede “Google Arama” özelliği çalışmayacaktır.

Bazı modellerde seçtiğiniz klavyelerde “en üstte bulunan klavye” aktif olan klavye olacağını unutmayın. Bunun için ilgili klavyenin üzerine basılı tutarak yukarıya taşıyabilirsiniz.

Klavye kullanımında “Dünya İşaretinin” üzerine basılı tutarak hangi klavyeyi kullandığınızı görebilir veya yüklü olan klavyeler arasında geçiş yapabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı