Bilgi

Jimmy Wales Kimdir?


Jimmy Donal “Jimbo” Wales Vikipedi’nin iki kurucusundan biri olan Amerikalı internet girişimcisidir. Jimmy Wales bunun yanında Vikipedi ve çeşitli viki projelerini yöneten, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wikimedia Vakfı’nın kurucusu ve ayrıca Wikimedia ile bağlantısı olmayan ve kâr amaçlı bir barındırma hizmeti olan Wikia adlı şirketin de kurucusudur.

1966 yılında ABD’nin Alabama eyaletinin Huntsville kasabasında dünyaya gelen Jimmy, küçük bir özel okuldan mezun olduktan sonra üniversiteye hazırlık okulu olan Randolph School’a gitti. Auburn Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi aldı. Daha sonra University of Alabama ve Indiana University Bloomington’da aynı alanda doktora ve yüksek lisans yaptı. Araştırma direktörü olarak, finans sektöründe bir süre çalıştı. 1996 yılında iki arkadaşı ile birlikte erkekleri hedef alan Bomis isimli bir web portalı kurdu. Bu portal, Wikipedia’nın selefi olan Nupedia isimli kontrol edilmiş ansiklopedinin hem finansmanını hem de ev sahipliğini üstlenmiştir.

Wales 7 Ağustos 1966 yılında Huntsville, Alabama’da dünyaya geldi. Babası, bir kasiyer olarak çalıştı. Kardeşleriyle tek sınıflık klasik eğitim yapan küçük bir özel okula gitti ve burada ilk öğrenimini tamamladı. Wales henüz çocukken bile entelektüel konulara ilgili sıkı bir okuyucu idi. Gençlik dönemine geldiğinde ise Wales, Hükümetin okullardaki eğitim yöntemlerini “sabit fikirlilik, bürokrasi ve ehil olmayan müfettişlerin devlette görev yapması” yüzünden sert bir şekilde eleştirmeye başladı.

8. sınıftan sonra Wales, bir üniversite-hazırlık okulu olan Huntsville’deki Randolph Okuluna gitti ve 16 yaşında mezun oldu. Wales daha sonraları şöyle diyecektir “O okul ailem için çok pahalıydı, ancak orada okumak benim için bir tutkuydu. Bilirsiniz; bilgiye, öğrenmeye ve üretkenliğe temel başlangıç iyi bir hayata dayanır.” Lisans eğitimini Auburn Üniversitesi’nde tamamladı. Daha sonra Indiana Bloomington Üniversitesi’nde Master eğitimini tamamlamadan, doktora eğitimini Alabama Üniversitesi’nde ekonomi üzerine yaptı. Her iki üniversitede lisans üstü eğitimi aldı ancak doktora için gereken tezini yazmadı. Çünkü tez onun için muaf tutulmuştu.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı