Bilgi

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan Depremi Kaç Saniye Sürdü?


Depremin süresi, depremin büyüklüğü, yerleşim alanının yapısı ve coğrafik özellikleri gibi birçok faktöre bağlıdır. Bazı depremler sadece birkaç saniye sürerken, bazıları birkaç dakika boyunca devam edebilir. Aynı zamanda, depremin süresi sırasında yer kabuğundaki çatlamaların uzunluğu ve sayısı da değişebilir.

Genel olarak, küçük ve orta büyüklükteki depremler sadece birkaç saniye sürerken, büyük depremler birkaç dakika boyunca devam edebilir. Ancak, her depremin süresi öncelikle depremin enerjisi, yer kabuğunun coğrafik özellikleri ve yerleşim alanının yapısı gibi faktörlere bağlıdır ve her depremin süresi birbirinden farklıdır.

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan Depremi Kaç Saniye Sürdü?

Deprem genel olarak bir ile doksan saniye arasında sürer.

Bu yazımızda Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yaşanan 7.7 büyüklüğünde ve yaklaşık 9 saat sonra Kahramanmaraş’ın Elbistan‘ın ilçesinde yaşanan 7.6 büyüklüğündeki depremlerin kaç saniye sürdüğü ve yüzey şiddeti merak edilip araştırılmaktadır. Bu yazımızda Kahramanmaraş depremin saniyesi ve süresi hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştık.

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan depremleri bir çok ilimizde büyük bir yıkıma neden oldu. Yıkım sonunda binlerce insan hayatını kaybederken yüzbinlerce insan yaralı olarak kurtuldu. Peki Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde yaşanan deprem kaç saniye sürdü? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları…

Kahramanmaraş – Pazarcık Depremi Kaç Saniye Sürdü? | 60 Saniye

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 Pazartesi günü sabah 04.17 sıralarında yaşanan 7.7 büyüklüğündeki deprem tam 60 saniye sürdü.

Deprem; Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere çevre illerde yoğun şekilde hissedildi ve yıkıma neden oldu.

Kahramanmaraş – Elbistan Depremi Kaç Saniye Sürdü? | 45 Saniye

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yaşanan 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından saat 13.24‘te bir deprem daha meydana geldi. Merkez üssü bu kez Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan depremin büyüklüğü 7,6 olarak ölçüldü. Bu deprem ise tam olarak 45 saniye sürdü.

Kahramanmaraş Depremi Kaç Saniye Sürdü?

6 Şubat 2023 Pazartesi günü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi ve ardından Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde meydana gelen ve tarihe “Kahramanmaraş Depremi” olarak geçen iki depremin süresi 105 saniye yani yaklaşık 2 dakika olarak kayıtlara geçmiştir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı