Bilgi

Kalaşnikof (Ak- 47) Piyade Tüfeği


Kalaşnikof yada diğer bilinen adıyla Ak- 47 olarak adlandırılan bu  silah bir SSCB‘li general ve silah tasarımcısı olan Mikhail Kalashnikof tarafından 1947 yılında tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Kalaşnikof tek tek veya seri şeklinde modu seçilebilen, barut gazı basıncı ile kendiliğinden ateşe hazır hale gelen (otomatik gaz işlemeli) bir Rus saldırı silahıdır.

Mikhail Kalashnikof

Mikhail Kalashnikof

Üretim olarak dünyada Yugoslavya, Finlandiya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Mısır, K. Kore, Macaristan, Polonya, Romanya ve eski Doğu Almanya’da üretilmiştir. Günümüzde ise Kalaşnikof (Ak- 47) Piyade Tüfeği lisansı ile bir çok ülke değişik özelliklerde bu silahı üretmektedir.

AK-47 modeli 1948-1951 yılları arasında, AKM ve AKMS modeli 1951-1954 yılları arasında üretilmiştir. AKM sabit dipçikli, AKMS seyyar dipçiklidir.

AK-74 modeli ise 1970 yılında dünya piyasalarına girmiştir. AK-74 modeli sabit dipçikli, AKS-74 modeli seyyar dipçiklidir.

Kalashnikov (AK-47) silahı 7.62 X 39 mm fişek kullanan gaz geri tepmeli, namlu ucuna yakın yerden namlu regülatörüne geçen gazın sıkışarak buradaki gaz pistonunu geri itmesi, mekanizmayı açması ve mekanizmanın sıkıştırdığı icra yayının ileri hareketi ile yarı ve tam otomatik çalışabilen silah çeşitlerinden biridir.

Kalaşnikof (Ak- 47) Piyade Tüfeği Modelleri

 • AK-47: AK-47’nin asıl modelidir. Sabit dipçiklidir. (StG 44 tipi)
 • AKS-47: AK-47’nin katlanabilir dipçikli modelidir. (MP40 tipi)

akm vs aks

AK 74 ile AKS 74’ ün fişek çapları 5.45×39’mm dir. AK 74 modeli 5.45mm çapında ve Nato standardı olan 5,56mm çapındaki silahlara rekabet olarak üretilmeye başlanmıştır. Dipçik, kabza ve el kundağının yapımında kullanılan ağaç ve plastiklerin kalitesi düşüktür. Mekanik aksamın her türlü hava şartlarında çalışmaya müsait ve dayanıklı olmasıyla birlikte basit bir yapıya sahiptir. Gece atış için ilave gez ve arpacık takılabilir. Bu silahların meka- nik aksamları dışında kalan bölümlerinde (dipçik, kabza ve el kundağı) ham madde olarak kullanılan ağaç ve plastiklerin kalitesi Amerika ve Batı Avrupa standartlarına göre daha düşüktür. Ancak bu silahın mekanik aksamları her türlü hava koşullarında çalışmaya müsait olup, dayanıklılık arz etmektedir. Muhabere silahı olarak son derece hafif ve basit bir yapıya sahiptir. 30 fişek kapasiteli eğri şarjör kullanılır. Makine imalatı olan dövme çelik kullanılmıştır. Suya ve çamura maruz kaldığında atışa devam etme özelliğinden dolayı son derece kullanışlıdır. Katlanabilir metal dipçik yanında, ağaç ve plastik dipçikli türleri de mevcuttur.

ak 47 kalaşnikof

AK-74

AK-47, dayanıklılığı ile tanınır. Sudan, çamurdan, kumdan etkilenmez ve çok nadir tutukluk yapar. Ayrıca ucuza ve pek çok şekilde temin edilebilmesinden dolayı özellikle bir çok silahlı güç tarafından tercih edilmektedir. Kullanılması, sökülüp takılması, bakımı, parçaları ve çalışma mekanizması en basit ve kolay olan piyade tüfeği olarak bilinir. Sökülme ve temizlik işleminde herhangi bir vida gibi parça kullanılmaz. Tamamen baskı tekniği ile sökülüp parçalanır ve parça sayısıda olabildiğince azdır.

AK-47

AK-47 Fişeği

Dünyada yaklaşık 200 milyon adet Kalaşnikof (AK 47) bulunmaktadır. Kısaca dünya üzerinde her 35 kişiye bir tüfek düşüyor. Yılda ortalama bir milyon silah üretiliyor. AK serisinin öncelikle çeşitli bölümleri ayrı ayrı üretiliyor. Parçaları belli bir sıcaklığa getirilerek şekillendiriliyor.Daha sonra bu parçalar fabrika çalışanları tarafından monte ediliyor. Her silahın montajından belli bir çalışan sorumlu oluyor. İsteğe göre gece görüş, monte amili,dürbün monte edilebilir bir silahtır. 200-400 metre arasındaki atışlarda öldürücü olan bu silahın azami menzili 1000 metre civarındadır. Dünyada en çok kullanılan piyade tüfeği ünvanına sahip Kalaşnikoflar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde de yaygın olarak kullanılıyor.

Kalaşnikof (Ak- 47) Piyade Tüfeği Teknik Özellikleri Nelerdir?

 • Fişek Çapı:62x39mm
 • Fişek Kapasitesi:30 adet
 • Yiv – set adedi:4 sağa döner
 • Şarjörlü dolu ağırlığı :4750 gr.
 • Boş (Şarjörsüz) Ağırlık: 3.8 Kg
 • İlk hızı:710m/sn
 • Tesirli mesafe:300 metre
 • Azami mesafe:3700 metre
 • Nişangah mesafesi :800 metre
 • Namlu uzunluğu :414 mm
 • Dipçiksiz uzunluk :699 mm
 • Dipçikli uzunluk:869 mm

“İnsanlar bana, icat ettiğim silah pek çok kişiyi öldürürken nasıl uyuyabildiğimi soruyor. Ben de onlara çok derin uyuduğumu söylüyorum. Çünkü suçlanacak kişi silahları kullanmadan çözüme varamayan politikacılardır.”

Mihail Kalaşnikov

Kaynak: http://www.mazotkacakcisi.net/kalasnikof-ak-47-piyade-tufegi-nedir-ozellikleri-nelerdir/

3 Yorum

3 Yorum

 1. Berat

  4 Eylül 2018 at 04:22

  Ağırlığı yazmiyor diger sayfalardada 4.800 yaziyor bir tane mantıklı bir açıklama yapabilecek yokmu mantık olarak bu silah g3den agır olamaz çünkü cok daha kücüktür keleş çok önemli bir ayrıntıyı es geçmişsiniz…

 2. gökdeniz

  11 Eylül 2018 at 08:48

  silahın boş ağırlığı 3.800 olarak belirtilmiş. yani g3 den hafif. ama g3 20 mermi kapasiteli kısa düz şarjör kullanırken ak 47 30 mermilik uzun eğri şarjör kullanıyor bu da dolu ağırlıkta ak47 yi daha ağır yapıyor.

 3. gökdeniz

  11 Eylül 2018 at 08:51

  silahın boş ağırlığı 3.800 olarak belirtilmiş. yani g3 den hafif. ama g3 20 mermi kapasiteli kısa düz şarjör kullanırken ak 47 30 mermilik uzun eğri şarjör kullanıyor bu da dolu ağırlıkta ak47 yi daha ağır yapıyor..

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı