Bilgi

Kamp Çadırı Alacaklara Tavsiyeler


Aileniz veya arkadaşlarınızla doğa kampı yapmak çoğumuz için bir yaz eğlencesidir. Kamp alanı ister ana cazibe merkezi ister yakındaki etkinlikler için temel alan olsun, bu makale doğru kamp çadırını bulmanıza yardımcı olacaktır. Kamp çadırı evinizden uzaktaki eviniz olacağı için seçerken dikkatli olmak gerekir. Doğru çadırı almak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Gelin bu noktalara beraber bakalım.

Eğlencenizin Kaç Kişilik Olacağını Belirleyin

Çadırınızı seçerken önce grubunuzun büyüklüğüne ve fazladan arkadaş, ekipman veya köpekler için ek alana ihtiyacınız olup olmayacağına karar verin. Bununla birlikte kişi başına çadır boyutlarını tanımlayan hiçbir endüstri standardı olmadığını unutmayın. Çadır kapasitesi derecelendirmelerini değerlendirirken genel tavsiyemiz şudur: Yakın bir uyum varsayın. Daha fazla yer arıyorsanız çadır kapasitenizi bir kişi artırmayı düşünün. Örneğin çadırınızda dört kişi için uygun olduğunu yazıyorsa böyle kabul edin. Ancak;

 • Kilolu ve/veya uzun insanlar,
 • Klostrofobik kişiler,
 • Uyurken dağınık yatanlar,
 • Küçük bir çocuk veya köpeği olan kişiler aynı çadır kampı yapacaksanız çadırın kapasitesini beş veya altı kişilik olarak tercih edebilirsiniz. Bu sayede kendiniz için daha konforlu bir yaşam alanı oluşturursunuz.

Hangi Mevsimde Kamp Çadırı Kullanacağınız Önemlidir

Çadır kampları genellikle yaz aylarında ortaya çıkıyormuş gibi düşünülür. Aslında doğa seven kişiler için kamp yapmanın belirli bir mevsimi yoktur. Kamp çadırı tavsiyeleri dikkate alınırken mevsim şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Temelde üç çeşit mevsim çadır çeşidi vardır. Bunlar:

 • 3 Mevsimlik Çadırlar
 • 3-4 Mevsimlik Çadırlar
 • Sezon Çadırlarıdır.

Bütün bu çadır çeşitlerinin kendine has ayrı ayrı özellikleri vardır. Bu çadırlar birbirlerinin yerine kullanılmaz.

Üç Mevsimlik Kamp Çadırları

Şimdiye kadar en popüler çadır seçeneği olan 3 mevsimlik çadırlar, ilkbahar, yaz ve sonbaharın nispeten ılıman koşulları için tasarlanmış hafif barınaklardır. Hava akışını artırmak için genellikle geniş ağ panellerle donatılmıştır. Ağ paneller böcekleri uzak tutar. Ancak yine de toz halinde üflenen kumun içeri girmesine izin verebilir. Gergin bir yağmur sineği ile uygun şekilde eğimli olduğunda 3 mevsimlik çadırlar sağanak yağışlara dayanabilir. Fakat şiddetli fırtınalara, şiddetli rüzgarlara veya yoğun kara uzun süreli maruz kalmamaları gerekir. 3 mevsimlik çadırların temel işlevleri:

 • Yağmurda veya hafif karda sizi kuru tutar,
 • Sizi böceklerden korur,
 • Gizlilik sağlar yani dışarıdan görünmenizi engeller.

Hayallerinizi süsleyen doğa buluşmanızı daha zorlu hava şartlarında yapmayı düşünüyorsanız üç mevsimlik kamp çadırları sizin için doğru tercih olmaz.

Uzatılmış Sezon Çadırları

Uzatılmış sezon (3+ sezon) çadırları, uzun süreli 3 mevsim kullanım için tasarlanmıştır. Yaz kullanımı için uygundur. Aynı zamanda orta dereceli karla karşılaşılabilecek ilkbahar ve sonbahar sonlarındaki geziler için uygundur. Bu çadırın hedefleri havalandırma, güç ve sıcaklık dengesi sunmaktır.

Tipik olarak 3 mevsim modellerine göre daha fazla kutup ve daha az ağ paneli içerirler. Bu onları 3 sezonluk türlerinden daha sağlam ve daha sıcak yapar. Uzun sezon çadırları, yüksek rakımlı yerlere sık sık seyahat edenler için iyi bir seçimdir. Çok sağlam olsalar da sert kış havaları için 4 mevsimlik çadırlar kadar tam olarak güçlendirilmiş değillerdir. Doğru yağmur sineği seçimi yapmak bu çadır tipinde önemlidir. Yağmur sineği, çadırınızın çatısına sığacak şekilde tasarlanmış ayrı bir su geçirmez örtüdür.

Dört Mevsimlik Çadırlar

Şiddetli rüzgarlara ve önemli kar yüklerine dayanacak şekilde tasarlanan dağcılık çadırları her mevsim kullanılabilir. Bu modelde kamp çadırı seçimi yapmanın başlıca amacı esas olarak kışın ciddi şekilde misafirperver olmayan hava koşullarına karşı sağlam durmaktır. 3 mevsimlik çadırlara göre daha fazla direk ve ağır kumaş kullanırlar. Yuvarlak kubbe tasarımları sayesinde karın toplanabileceği düz çatı alanları yok olur. Yere yakın uzanan birkaç ağ paneli ve yağmur sineği sunarlar. Bu havalandırmayı engeller ve ılıman havalarda kamçılara sıcak ve havasız hissettirebilir. Ancak kötü rüzgarlar uğuldamaya başladığında 4 mevsimlik bir çadır güven verici bir sığınak sağlar.

Temel Çadır Özellikleri Bilginiz Olsun

Güzel bir kamp çadırı seçmek için temelde sahip olmanız gereken bazı bilgiler vardır. Bu bilgiler şu şekilde özetlenebilir:

 • Tepe Yüksekliği: Kıyafet değiştirirken ayağa kalkabilmeyi veya yüksek bir tavanın havadarlığının tadını çıkarmayı seviyorsanız yüksek tepe yüksekliğine sahip bir çadır arayın.
 • Çadır Kat Uzunluğu: Uzunsanız veya ek alan istiyorsanız zemini 90 inç (daha tipik olan 84-88 inç yerine) olan bir çadır düşünün.
 • Çadır Kapıları: Kamp çadırı seçme sırasında ihtiyacınız olan kapı sayısını, bunların şeklini ve yönünü düşünün. Ailenizle kamp yapıyorsanız birden fazla kapı, gece yarısı banyo molaları için birbirinizin üzerinden geçmekten kaçınmanıza yardımcı olur.
 • Çadır direkleri: Bir çadırın direk yapısı, kurmanın ne kadar kolay veya zor olduğunu belirlemeye yardımcı olur.
 • İç Halkalar ve Cepler: Bir fener asmak için genellikle bir çadırın tavanının üst ortasına bir fener halkası yerleştirilir.
 • Girişler / Garaj: Çamurlu veya tozlu botlarınızı saklamak ya da barındırmak veya çantalarınızı yağmurdan korumak amacıyla çadırınıza sığınaklar veya tenteler takılır. Yağmur sineğinin satın aldığınızda bu garajlara da sahip olabilirsiniz. Bu giriş aparatları ayrı olarak da satın alınabilir.

İç çadır duvarlarında halkalar kullanarak küçük eşyalarınızı kamp çadırı zemininden uzak tutmak için bir ağ rafı takmak için kullanılabilir. Aynı durum iç cepler için de geçerlidir. Onlar da çadırınızın düzenli kalmasına yardımcı olur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı