Bilgi

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Bu yazımızda teknolojinin hızla ilerlediği ve vazgeçilmez bir hal aldığı günümüzde oldukça yaygın olarak görülen  (özellikle de bilgisayar kullanan kişilerde) gün geçtikçe de artmaya devam eden bir hastalık olan karpal tünel sendromu’ndan bahsedeceğiz. İsmi farklı gibi görünse de bildiğimiz sinir sıkışması.

Median sinir ellerimizde özellikle de parmaklarımızın hareketini, büyük bir bölümünün de duyusunu sağlar. Bu median sinir taban ve kenarlarını bilek kemiklerinin tavanını ise transvers karpal ligamentin oluşturduğu bir tünelden geçer. Median sinir el bileğinden geçerken bu tünel içinde sıkışması sonucu karpal tünel sendromu görülür.  Median sinirde meydana gelen bu sıkışma sonucu ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlük gibi durumlar ortaya çıkar.

Modern çağın hastalığı olarak nitelendirilen bu hastalık telefon ve özellikle bilgisayar kullanımındaki artışa bağlı olarak ortaya çıkar, kasların rahat hareket etmesini engeller dolayısıyla kişinin günlük yaşantısını önemli oranda etkiler, kısıtlar.

Karpal tünel sendromunun en önemli belirtisi uyuşukluk ve ağrı hissidir. İlk üç parmağı etkileyen median sinir sıkışması bu parmaklarda ağrıya, uyuşukluğa neden olur. Öyle ki bu ağrı zamanla kola ve omuza da yayılabilir. Daha ileriki aşamalarda küçük şeyleri taşıma da hatta yumruk yapma da bile zorluklar görülür.

Özellikle gece saatlerinde elde şişme, uyuşma, karıncalanma görülür. Parmaklar sertleşmiş vaziyettedir. Sürekli ovalama ve sallama ile geçirilmeye çalışılır.

Bu hastalık kimlerde görülür?

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür (özellikle 40-60 yaş aralığında). Çok sık klavye kullananlarda, muhasebecilerde, marangozlarda, şoförlerde, tenisçilerde, alkol kullananlarda, obezitelerde, şeker hastalarında ayrıca hamilelerin %20-30’unda bu hastalık görülebilir.

Şimdi de bu hastalıkta nasıl tedavi uygulanır? Sorusuna yanıt bulmaya çalışalım.

Ultrason ve röntgen çekimi yapılarak teşhis konulan bu hastalıkta öncelikle atel tedavisi uygulanır. Bu tedavi ile başarılı sonuç alınabilir. Ya da fiziksel egzersizler uygulanabilir. Eğer vaka ilerlemiş düzeyde ise ameliyat yapılarak hasta gözetim altında tutulur.

Durum böyle…

Sizde de böyle bir rahatsızlık varsa önemseyin. Çünkü bu hastalık ileride daha kötü sonuçlar doğurabilir. Nasıl mı? Kaslar eriyip parmaklar tamamen işlevlerini yitirebilir.

Siz siz olun çalışma alanınızı daha ergonomik hale getirip, el ve bileklerinize yüklenmeden iş yapmaya özen gösterin ayrıca egzersiz yapmayı da ihmal etmeyin.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı