Bilgi

Kendi Kendini Vuran Savaş Uçağı F-11 Tiger!


Bir savaş uçağının kendi kendi vurması her ne kadar saçma gibi bir iddia olsada, ilginç bir şekilde bunu başarabilen bir uçak bulunuyor. Şimdi sizlere kendi kendini vuran savaş uçağı olarak ünlenen F-11’den bahsedeceğim.

1956 yılında Grumman şirketi New York eyaleti kıyısında yeni savaş uçakları olan F-11’i test ediyorlardı. Uçağın pilotu silahlarını ateşledikten bir süre sonra pilot bilinmeyen gizemli bir acı çekmeye başlamıştı. Uçağın motoru anlamsız ve oldukça yüksek bir hasar almış durumdaydı. Peki ne olmuştu? Pilot kendini mi vurmuştu?

Bütün Grumman uçakları gibi F-11 Tiger’da bir kedi ismini almıştır. Hızlı ve çevik bir uçaktır. F-11 Tiger Deniz Kuvvetleri’ndeki 843 mil/saat (mach 1.1) ile uçabilen ikinci süpersonik uçaktı.

21 Eylül 1956’da DataGenetics açıklamasına göre: bir Grumman test pilotu Thomas W. Attridge, Long Island açıklarında bir Tiger uçuruyordu. Pilot 13.000 feet yükseklikte uçağın burnunu 20 derece aşağı çevirerek okyanustaki boş bir noktaya nişan aldı. Colt Mk. 12-20 mm topları ile 4 saniyelik kısa bir ateşleme yaptı ve toplamda 70 tur attı. Daha sonra daha dik bir açı ile dalışa geçti ve afterburnerları çalıştırdı. Yaklaşık 1 dakika sonra ise uçağın ön camında hasar olduğu fark edildi. Ayrıca uçağın motorundan ise garip sesler gelmeye başlamıştı. Bunu fark eden pilot hemen piste geri dönme çağrısında bulundu.

Test pilotu bir kuş sürüsüne çarptığını düşünüyordu ancak daha sonra yapılan kaza araştırması daha farklı şeylere işaret ediyordu. Pilot yaptığı hızlı dalış sonrası kendi ateşlediği 20 mm’lik topların içerisine girmişti. Kaza sonrası yapılan incelemede, 20 milimetrelik bir merminin uçağın ön camından, bir diğeri sağ motor girişinden geçtiğini, üçüncüsünün burnunu deldiğini ve motorun giriş kılavuz kanatlarının da 20 milimetre mermi tarafından vurulduğunu keşfetti.

F-11 Tiger’ın bu olayında pilot da ağır yaralı bir şekilde piste dönmüştü. Thomas W. Attridge, kazadan altı aydan kısa bir süre sonra aktif uçuş durumuna geri döndü ve daha sonra yaşamda GAC‘de önemli kurumsal kariyere ulaştı. 1997 yılında vefat etti.

Grumman F-11 Tiger, 1956’dan 1967’ye kadar hizmette olan ABD Deniz Kuvvetleri avcı uçağı tabanlı, süpersonik, tek kişilik bir savaş uçağıydı. İlk uçuşu 30 Temmuz 1954‘te gerçekleşti ve iki yıl sonra ABD Donanması ile tanıştı.  ABD donanması sadece 200 adet Tiger almıştı. Daha sonraları ise F-8 Crusader ve F-4 Phantom II gibi daha iyi uçaklara yöneldiler.

Kaynak: Tıkla

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı