Bilgi

Keratin Nedir? Ne İşe Yarar? Keratin ile Saç Bakımı Hakkında Herşey!


Güzelliğimizin aynası olan saçlarımız bizlerden neler çekiyor. Özellikle de bayanlardan… Sevgilisinden ayrılan soluğu kuaförde alıyor, ya saçını kestiriyor, ya boyatıyor. Ya da davete, düğüne, işe, okula hatta bakkala giderken fön çekiyor. Hal böyle olunca da saçlarımızda zamanla yıpranma, yapısında bozulma ve giderek dökülme gibi sorunlar çıkıyor ve saç yapı taşı olan keratini kaybetmeye başlıyor. Keratin kaybıyla birlikte saçlar yıpranır, incelir, soluk bir görünüm kazanır ve birbirine dolaşır. Bu yazımızda da ülkemizde henüz yeni yaygınlaşmaya başlayan ancak dünyada oldukça yaygın olan keratinle ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Keratin; bir protein türü olup, lifli bir yapıya sahiptir. Oldukça sağlam bir yapıya sahip olduğu bilinen keratin suda çözünemez. Saçlarımızın esnek olması keratini oluşturan hidrojen bağlarına bağlı olarak olur. Saçlarımızın hareket etmesi ve şekil almasında keratinin önemli rolü olduğunu görmekteyiz.

Bu protein türü yalnızca saçlarda bulunmaz aynı zamanda tırnaklarda ve cildin en dış dokusunda bulunur. Dış etkilere karşı koruyucu olan keratin saçlarda kopmayı, tırnaklarda da kırılmayı önler ayrıca derinin mikroorganizmalarla savaşmasında da rol oynadığı bilinmektedir.

Keratini vücudumuz kendi kendine üretebilmektedir. Ancak bazı keratin içeren besinlerle de keratin oranını artırmaya yardımcı olabiliriz. Bu besinler nelerdir?

Keratin bakımından zengin meyve ve sebzeler; et ürünleri (kırmızı et, balık eti, tavuk eti), yumurta, süt, yoğurt, havuç, brokoli (tırnakların sağlıklı olmasını sağlar), patates, ıspanak, kabak, soğan ve biyotin bakımından zengin besinler; kabuklu kuruyemişler, tam tahıllar, fasulye, karnabahar ve mantar.

Görüldüğü gibi keratin oranını keratin içeren besinler yoluyla artırabiliriz. Keratin üretimini artırmanın bir başka yolu da, keratin saç bakım ürünleridir. En çok tercih edilen keratin şampuandır. Ayrıca, kuaförünüzde de saçınız için özel keratin yüklemesi yaptırabilirsiniz. Saf keratin uygulamasını sizler evde de yapabilirsiniz fakat kullandığınız ürünün güvenilir olduğundan emin olmalısınız aksi halde içerdiği kimyasallar saç kaybına, alerjik reaksiyonlara, döküntülere neden olabilir ayrıca paranızı da boşa harcamış olursunuz. Sonuç olarak en iyi aksesuarımız olan saçlarımıza gereken özeni göstermeli, zarar verici maddelerden, çevresel etmenlerden uzak durmaya çalışmalıyız. Çünkü şu bir gerçek ki;

Saçlarımızın güzelliği gözlerimize yansır…

7 Yorum

7 Yorum

 1. ahmet

  30 Ağustos 2017 at 00:12

  başarılı bir keratin bakım makalesi

 2. nuriye akgül

  23 Mayıs 2018 at 01:32

  Yanan, yıpranan, oryalden, açıcı dan zarar gören saçlar için keratin bakımı gereklidir. Bunun için evde keratin bakım ürünleri var. Güvenilir saf keratin içerikli ürünlere keratin eczanesinden ulaşabilirsiniz. Ürünler sertifikalı ve testleri web sayfasında mevcuttur. tavsiye ederim.

  • merve kara

   19 Eylül 2019 at 17:09

   yorumunuzu okuduktan sonra araştırdım keratinleri ve karşıma liquid keratin çıktı kullananlar çok memnun bu markadan aynı zamanda kısa sürede büyümüş bir marka bende deneme amaçlı aldım lakin o kadar çok memnun kaldım ki saçlarım da bıraktığı etki harika ben mutlaka tavsiye ederim.

 3. Bilge Eryılmaz

  11 Haziran 2018 at 01:00

  bende saçlarıma dipten uca keratin bakımı yapmak için keratinli onarıcı full set kullanıyorum hem saçlarımı dipten uca keratin bakımımı yapıyorum hem de saçlarımın hızlı uzamasını sağlıyorum herkese tavsiye ederim

  • maide koç

   25 Eylül 2019 at 18:10

   bahsettiğiniz ürünün markası nedir malum piyasada dolandırıcı bir çok insan var neye güveneceğimizi bilmiyorum bende adam akıllı araştırıyorum ltfen cevaplayın iyi günler :))

 4. feyza koçak

  9 Ocak 2019 at 13:40

  yazınızı okuduktan sonra bende saçlarıma intense saf keratin uyguladım kuaförlere para vermekten kurtuldum ayrıca yanmış ve yıpranmış saçlarımı onardı memnunum.

 5. Hamide

  13 Mayıs 2019 at 11:24

  Doğum öncesi ve sonrasında saçlarım dökülmüştü. Mecburen doğal yöntemlerle önlem almak istedim ama pek faydasını göremedim. Çözüm için internette gezerken doğal keratin bakımı diye bi şey okudum. Doğal keratin bakımını araştırdığımdaysa patentli doğal keratin bakım ürünlerinin yararlı olduğunu gördüm. Alıp kullandım ve saçlarımın dökülmesi durup yeniden çıkmaya başladı.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı