Bilgi

Kick-Down Sensörü Nedir?


Kick-down sensörünün görevi; ani hızlanmalarda ECU’ya sinyal göndererek güç zenginleştirilmesi sağlar. Bu sensör bir anahtar görevi görmektedir. Gaz pedalının hemen altındaki taban döşemesinin üstüne yerleştirilmiştir.

Sürücü gaz pedalına sonuna kadar basarsa yani tam gaz yapıldığında, gaz pedalı kick down butonuna basarak “tık” “klik” diye bir ses çıkarır ve motor kontrol ünitesi, yakıt enjeksiyonunu zenginleştirerek, motorun tam güçle çalışmasını sağlar. Böylece kick down -tam gaz yapıldığında, araç aniden ivmelenip hızlanacaktır.

Kickdown, otomotiv dilinde “vites küçültme” olarak kullanılır.

kick-down-sensoru

Gaz pedalına, direnç noktasından ileri sonuna kadar basıldığında, kick- down sensörü devreye girer ve motor ECU’suna bir sinyal gönderir. Otomatik şanzıman motor devir sayısından bağımsız olarak vites kademesini mümkün olan en düşük vitese geçirir. Bu şekilde araç daha seri biçimde hızlanır.

Bu özelliği sadece sollama yaparken veya ani hızlanma gerektiği zaman kullanılır. Çünkü bu fonksiyon yakıt tüketimini artırmaktadır.

Muhtemel Arıza Kodları

  • P1835 Kick-Down Anahtarı Devre
  • P1836 Kick-Down Açık Başarısız Anahtarı
  • P1837 Kick-Down Kısa Başarısız Anahtarı

NOT: Muhtemel arıza kodları araç marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Yukarıdaki arıza kodlarından bir ya da birkaçı tespit edildiğinde aşağıdaki kontrollerin yapılması gerekir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı