Bilgi

Kornet Füzesi Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Kornet Rus yapımı 2. nesil yarı otomatik lazer güdümlü tanksavar füzesidir. NATO rapor adı AT-14 Spriggan olup “9M133” ise GRAU adıdır.

Rusya’da bulunan KBP Endüstriyel Tasarım Bürosu, Ekim 1994 tarihinde Kornet sistemini tanıttı ve aynı sene içerisinde Rus Ordusu hizmetine girdi. Daha ağır bir ATGM olan füze kendinden önceki araç ve üçayaktan fırlatılabilen 9K111 Fagot (NATO rapor adı AT-4 Spigot) ve 9K113 Konkurs (NATO rapor adı AT-5 Spandrel) kablo güdümlü füzelerin yerini aldı. Füze ayrıca helikopterlere karşı kullanılmaktadır. Bazı modellerinin sahip olduğu termobarik savaş başlığı sayesinde hafif zırhlı taşıt, piyade ve binalara karşı da etkili olmaktadır.

2003 yılındaki II. Körfez Savaşı sırasında, Kornet füzelerinin Amerikan Ordusu’na ait M1 Abrams tanklarını imha ettiği söylentisi çıkmış ancak yapılan araştırmalarda söz konusu tankların ya dost ateşi ya da RPG türevi silahlarla vurulduğu anlaşılmıştır. Irak’ta Kornet füzelerinin bulunduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. GlobalSecurity.org web sitesinde çıkan bir haberde en az iki M1 Abrams tankı ve bir M2 Bradley ZSA’nın Kornet füzelerle vurulduğu yazmaktadır ancak Amerikan Ordusu kaynakları adı geçen haberi yalanlamış ve Irak’ta Kornet sınıfı ATGM‘si bulunmadığını belirtmiştir.

AT-14 Spriggan (9M133 Kornet)

Kornet füzelerin ilk defa bir çatışmada resmi olarak görüldüğü yer, 2006 İsrail-Lübnan Savaşı‘dır. Suriye’den temin edildiği düşünülen füzeler Hizbullah güçleri tarafından İsrail güçlerine ait Merkava tanklarına karşı kullanılmıştır.

Daily Telegraph gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde İsrail Ordusu tarafından Hizbullah güçlerine ait bir Kornet tanksavar füzesi Ghandouriyeh kasabasında ele geçirilmiştir. Füzenin kutusu üzerinde ise “Customer: Ministry of Defense of Syria. Supplier: KBP, Tula, Russia (Müşteri:Suriye Savunma Bakanlığı. Üretici: KBP, Tula, Rusya) yazdığı ileri sürülmektedir.” Birkaç ay sonra gelen ateşkes esnasında Hizbullah’a ait bölgede çekilen fotoğraflarda Hizbullah güçlerinin bu füzelere sahip olduğu ve kullandığı kanıtlanmıştır.

Raporda Kornet füzelerinin savaşın ilk zamanlarında kullanıldığı anlaşılmış ancak hangi ülke tarafından temin edildiği anlaşılamamıştır.

İsrail Rusya’yı füzeleri Suriye üzerinden Hizbullah güçlerine kaçak yollardan satmakla suçlamıştır ancak Moskova’ya giden İsrail delegasyonunun yapmış olduğu incelemelerde füzelerin doğrudan Suriye’ye satıldığı görülmektedir. Rus yetkililerin her türlü inkarına rağmen füzelerin Hizbullah tarafından kullanıldığının anlaşılması üzerine, Rus hükümeti bundan sonraki Rus yapımı silah ihracatlarında daha sıkı bir kontrol uygulayacağı garantisi vermiştir.

Kaynak: http://www.wikizero.info/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı