Bilgi

Kriyobiyoloji Nedir?


Bu yazımızda “Kriyobiyoloji Nedir?” Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Kriyobiyoloji, düşük sıcaklığın canlıları nasıl etkilediği ile ilgilenen biyolojinin bir dalıdır. İsmi Yunanca kryos (buz), bios (hayat) ve logos (bilim) kelimelerinden türetilen kriyobiyoloji daha çok canlı dondurma  ya da canlı şoklama bilimi olarak da bilinir.

Kriyobiyoloji, yani canlıları bir müddet dondurduktan sonra hayata döndürme bilimi, genetik bilimdeki gelişmeler ışığında yaşlanmayı geciktirip ölüme geçici de olsa bir çare bulmak için de uğraşmaktadır.

Bugün dünyanın pek çok üniversitesinde kriyobiyoloji araştırmaları yapılıyor. Hatta kriyobiyoloji, ilerleyen yıllarda hayati öneme sahip bir bilim dalı haline geleceği düşünülmektedir.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) Hayvan Türlerini Koruma Komisyonu, hazırladığı raporda, şu an dünya üzerindeki türlerin %25’inin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, 26 memeli türünün 24’ünün yok olma sınırında olduğunu ve geçtiğimiz 100 yıl içerisinde 1000 kadar türün neslinin tükendiğini belirtiyor. Bu durumda kriyobiyolojinin bir çözüm olacağı düşünülüyor.

Kaynak:

  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Kriyobiyoloji
  • http://www.bilimkurgukulubu.com/genel/bilim-teknoloji/kriyobiyoloji-ve-onemi/
  • http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/kriyobiyoloji-soyu-tukenmekte-olan-canlilar-icin-bir-umut
  • https://www.fizikist.com/kriyobiyoloji-soyu-tukenmekte-olan-canlilar-icin-bir-umut/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı