Bilgi

Kulaklıkta “Empedans” Nedir?


Empedans, hoparlörün elektrik akımına karşı gösterdiği direnç birimidir ve Ohm olarak adlandırılır. Daha basit bir ifade ile kulaklığın ne kadar güçlü ses çıkarabileceğini vurgular.

Kuvvetli ses çıkışına sahip bir ses cihazına düşük empedanslı bir kulaklık takmak hoparlörlerin patlamasına neden olabilir.

Bir kulaklığın empedans değeri 16, 32, 64 Ohm şeklinde olabilir. Empedans (Ohm), güç tüketimini ifade eder. Bu değer yükseldikçe kulaklıktan alabileceğiniz ses şiddeti de artar. Bu aynı zamanda kullandığınız cihazın ne kadar güç tüketeceğini de belirler.

Bu nedenle çok güç isteyen bir kulaklığı cep telefonunuzda kullandığınızda tam verim alamazsınız. Cep telefonları genel olarak 16 Ohm değerini destekler. Buradaki kritik bilgi kulaklığı kullanacağınız cihaza göre empedans değerine bakmaktır. Tabii ki bilgisayarlar yüksek empedans değerini desteklediğinizden herhangi bir sorun olmaz.

Kulak içi kulaklıklar telefon, tablet gibi cihazlara uygun olarak üretilir. Küçük cihazlarla -mp3 çalar- yeterli bir müzik seviyesi arıyorsanız düşük empedanslı kulaklıklar en iyisidir.
Temiz bir çıkış ve biraz daha rafine bir müzik kalitesi istiyorsanız o zaman alacağınız kulaklığın yüksek empedanslı olmasını düşünebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı