Bilgi

Kurban Bayramı 2017 Ne Zaman Başlıyor?


2017 Kurban Bayramı Arefe Günü 31 Ağustos 2017 Pazar günü olacak. Kurban Bayramı resmi olarak (kanunen) 4.5 gün tatil olacak. Ancak sürenin uzatılması ile ilgili kararı Bakanlar Kurulu verecektir.

Kurban Bayramı Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10.  gününden itibaren dört gün süresince kutlanan bir dini bayramdır.

Zilhicce ayının 10, 11 ve 12. ikinci günlerine Eyyam-ı Nahr (Kesme Günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının 9.  gününe Arife (Arefe) denir.

2017 Kurban Bayramı Ne Zaman Başlıyor?

Arefe Günü: 31 Ağustos 2017 Perşembe
1. Gün: 1 Eylül 2017  Cuma
2. Gün: 2 Eylül 2017 Cumartesi
3. Gün: 3 Eylül 2017 Pazar
4. Gün: 4 Eylül 2017 Pazartesi

Kurban Bayramı İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri zamanlardan bir tanesidir.

İslamda kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilmektedir. Kurban kesim vakti bayram namazı kılınan yerlerde namazdan hemen sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti olduktan sonra başlamakta ve bayramın 3. günü güneş batıncaya kadar devam eder.

Kurban gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanın gündüz vakitlerinde kesilmesi dinimizce daha uygun olduğu belirtilmektedir. Bayramın 1. günü kurban kesmek daha faziletlidir. Şafii mezhebine göre kurban, bayramın 4. gününde de kesilebilir.

Kurban Bayramı genellikle Müslüman olan birçok ülkede/devlette dini bayram olmasının yanında resmî tatil ilan edilmektedir. Bu bayram Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan bir tanesidir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün daha kısadır. Bundan dolayı Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kıtlanmaktadır. Yaklaşık olarak 33 senede bir bayramı aynı tarihlere denk gelir.

Bu yazımızda sizlere 2017 kurban bayramı ne zaman? Kurban bayramı ne zaman başlıyor? Kurban ne zaman kesilmektedir? Kurban ne zaman başlıyor? Kurban bayramı arefe günü ne zaman? Sorularına cevap vermeye çalıştık.

2 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı