Bilgi

Lamer Nedir? Lamer Kimler İçin Söylenmektedir?


Lamer, interaktif internet jargonunda, çocukça şeyler yapan veya başkalarını rahatsız eden kimseleri tanımlamak için kullanılan bir kavram. Sözcük ilk ortaya çıktığında, İngilizce halk ağzında, şifre kırıcıları (cracker) ve bedava telefon konuşması yapmak için telekomünikasyon ağlarına kanunsuz giriş yapan kimseleri (phreaker) tanımlamak için kullanılırdı. Zamanla kullanım alanı genişledi. Kavramın günümüzdeki anlamda kullanımı 1980’lerde Amiga için yazılmış ‘Lamer Exterminator’ virüsüne dayanır. “Lame” sözcüğü İngilizcede aslen “sakat” anlamına, lamer sözcüğü de “sakat bırakan” anlamına gelir. “Lame” sözcüğü, özellikle Amerikan argosunda, “naif” veya “sosyal ilişkiler açısından beceriksiz” anlamında da kullanılır.

Lamer günümüzde topluluk tarafından hoşlanılmayan IRC ve BBS kullanıcıları ile çevrim içi oyuncular için de kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin bir IRC sohbet odasında lamer olarak tanımlanan kişi; kelimeleri büyük-küçük harf karışık şekilde yazmak, tüm kelimeleri kısaltmalar hâlinde yazmak gibi, sohbet edenleri kızdırmaya yönelik davranışlarda bulunur. Bazı sohbet odaları “lamer” davranış paternlerini tespit eden ve ilgili kullanıcıyı otomatik olarak engelleyen yazılımlar kullanır.

Çevrim içi korsan kültüründe Lamer, herhangi bir filmi, albümü vs. henüz piyasaya çıkmadan internetteki korsan paylaşım sitelerine yüklediğini iddia eden ancak genellikle çok kötü kaliteli, virüslü ya da alakasız ürünler yükleyen kişidir.

Lamer, hacking ve bunun için gereken bilgisayar uzmanlığı ve programlama yeteneğinin nesnel yönleri yerine, çoğunlukla öznel taraflarıyla ilgili, gösteriş yapma dikkat çekme ve çevredekilerin ilgisini toplama amacındaki kişidir. İnternette forum açip ya da irc kanallarında toplanarak grup oluşturduktan sonra başkalarınca hazırlanmış exploit ve solucan `ları kullanarak web sitelerine saldırır, kullanıcı hesaplarını ele geçirmeye calışır. Elde ettikleri hesap bilgilerini kullanarak kişisel bilgisayarlara, mail hesaplarına ya da zayıf sunuculara internet üzerinden girerek zarar vermeye calışırlar. Aralarında ‘DoS Attack’ olarak bilinen Denial of service saldırısı kullanıp bazı web hostinglerine ait serverlara erişimi güçleştirmeye ya da ağır zarar vermeye çalışanları da mevcuttur. Lamer’in, hazır yazılımları kullanmayı becererek geçici ve kısa süreli olsa dahi zarar verebilenlerine çoğunlukla Script Kiddie, bunun dışındakilere ise doğrudan Lamer denilir. Genellikle saldırganlık güdüleri öğrenme isteklerinden baskındır. Bu yüzden işin bilgiye dayanan bölümü ile uğraşmaktan hoşlanmazlar ya da uğraşsalar bile yeterli becerileri olmadığı için bir şey anlamazlar.

Lamer olarak adlandırılabilecek kişilerde şu özelliklerden biri veya birkaçı bulunabilir.

 • Hacker olduğunu iddia eder ancak yeterli hackleme bilgisine sahip değildir.
 • Alt seviye programlama dilleri ve Ağ programlama bilgisi yoktur.
 • HTML bilgisi olabilir; zira HTML “index” hazırlamak için gereklidir.
 • Kod yazamaz ancak başkaları tarafından yazılan kodları kullanır.
 • Lamerlardan oluşmuş bazı gruplar kendilerine “Hack Team” vb. isimler verip bu adla siteler kurabilir, ortak faaliyet gösterebilir.

Bazı popüler lamer saldırı yöntemleri;

 • Trojan kullanarak kişisel bilgisayarın kontrolünü ele geçirme
 • Başka kişilerce hazırlanmış exploit kullanılarak web server’da root ya da admin hakkı elde etme.
 • XSS, ISS ya da Cross Site Scripting tarzı web ve veritabanı programlama hatalarını kullanarak yapılan saldırılar
 • “Sosyal mühendislik” adı verilen taktikle girişilen DNS hacking
 • Wordlist oluşturup, Brute force attack adlı deneme-yanılma saldırısı ile ftp ve web serverların hesaplarını hackleme.
 • Phishing kullanarak mail şifreleri çalmak

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı