Bilgi

Laptop Tavsiyesi 2019 | Hangi Laptopu Almalıyım?


Herkese Merhaba. Şu ana kadar sanırım binlerce laptop tavsiyesinde bulundum. Geçtiğimiz yıllarda laptop tavsiyesi konusunda çok zorlanmasam da girdiğimiz yeni yılda doların artışına bağlı olarak elektronik ürünlerde inanılmaz fiyat değişimi yaşandı. Tabi bu durum özellikle laptop fiyatlarından bi haber olan insanlarda kısa süreli bir şok yaşattığını söyleyebilirim. Örneğin bana, “3000 TL laptop tavsiye eder misin?” sorusunu geçen yıl sorsalardı çok iyi bir laptop önerisinde bulunabilirdim. Ancak şu anda aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Eğer oyuncu (gaming) seviyesinde bir oyun almak istiyorsanız 5000 TL gibi bir bütçeyi hazırlamanızda fayda var.

Genel olarak ülkemizde CS:GO, PUBG, World of Tanks, League of Legends, Fortnite: Battle Royale, GTA 5, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, God of War, Call of Duty: WW2 gibi yüksek grafik belleği isteyen oyunlar yaygın olarak oynanıyor. Şahsen kendi bilgisayarımda CS:GO, PUBG, WOT hazır olarak duruyor. Tabi bu oyunlar sadece grafik belleği istemiyor. Bunun yanında kapasite/depolama sorunlarını beraberinde getiriyor. Bu oyunlar güncelleme vs. ile 30 GB’a varan depolama alanı istediğini düşündüğümüzde yüksek kapasiteli bir depolama alanına ihtiyaç duymaya başlıyoruz.

Bir laptop için temel olan üç donanım birimi İşlemci, RAM ve Ekran Kartı’dır. Bu üç ana bileşen aldığınız bilgisayarın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Ancak buradaki püf nokta her işlemcinin, ramin veya ekran kartının kendine has özellikleri olduğudur. Mesela bir mağazaya girdiğinizde i7 işlemci, 4 GB RAM, 2 GB Ekran Kartı, 1 TB HDD şu fiyata deniliyor. Tabi siz teknik detayları bilmediğinizde aldığınız laptop sonradan evin köşesinde duran bir süs eşyasına dönebiliyor. Kafanızdaki i7 işlemci iyidir algısının altında bir pazarlama stratejisi olduğunu unutmayın. Bu nedenle özellikleri yüksek gibi görünen bir laptop ucuz ise biraz düşünün derim. Her i7 işlemci kendi içerisinde kategorize edilmektedir. Oluşturulan bu her kategoride işlemcinin gücü büyük ölçülerde değişiyor. Farklı bir şekilde i7 işlemci i5 işlemciden iyidir gibi bir fikrede kapılabilirsiniz. Halbuki böyle bir durum her zaman doğru değil. Bir i5 işlemci i7 işlemciden çok daha performanslı olabilir. Aynı şey RAM, Ekran Kartı içinde geçerlidir. Buradaki ana fikir her ürünün bir değeri vardır. Hiçbir zaman bir ürün değerinin altında satılmaz! Hiç kimse, hiçbir bir firma hayrına ucuza ürün dağıtmaz. Bu ürünün üretilmesinden, pazarlanmasına kadar ana unsur kazanmak, daha fazla kazanmaktır.

Sizleri teknik detaylar içinde boğmak istemiyorum. Ancak bir laptop almayı planlıyorsanız her 100 TL’lik bütçe artışının performansa çok ciddi bir katkısı olabileceğini unutmayın. Bütçenizi belirlerken “net bir şekilde şu fiyata almalıyım” sorusunu kendinize sorup öylece satın alma olayına başlayın. Yoksa “aha bu iyi, bu daha iyi, bu çok çok iyi” derken bütçenizin dışına çıkacaksınız.

Laptoplar kendi içerisinde segment segment üretilirler. Mesela; oyun (gaming), iş (office), günlük, multimedya, profesyonel gibi. Sırf özellikleri yüksek diye multimedya özellikli bir laptop aldığınızda ve PUBG gibi bir oyunu oynamaya kalktığınızda “yahu laptop yanıyor” şikayetini sağa sola anlatmaya başlarsınız. Her laptop segmenti kullanım amacına göre tasarlandığını unutmayın.

Laptopların ekranının kaç inç olduğu, ağırlığı oldukça önemli. Bazı laptopların ekranı daha küçük olur bazıları ise oyun segmentinde olduğunda daha büyük olurlar. Yine bazıları ise ortalama profesyonel laptoplar ikisi arasında bir ekran genişliğine sahip olurlar. Oyun bilgisayarlarının performansa göre daha ağır olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

Neyse kafanızı çok karıştırmadan bazı teknik bilgilere geçelim! Bir bilgisayarın performansını belirleyen en önemli üç donanım birimi “işlemci, ram ve ekran kartı”dır. İşlemci bilgisayarın beynidir. Tüm matematiksel işlemleri gerçekleştiren ana donanımdır. Piyasada AMD ve İntel işlemcili laptoplar yaygın olarak satılmaktadır. Ancak İntel işlemcililer en çok tercih edilen laptoplardır. İntel işlemciler söz konusu olduğunda i3, i5, i7 gibi sıralanırlar. Hemen hemen herkes i7 işlemcinin i5’ten üstün olduğunu düşünür. Ancak durum her zaman böyle değildir. Bir i5 işlemci i7 işlemciden üstün olabilir. İşlemcide dikkat etmeniz gereken GHz ve Önbellek değerleridir. Karşılaştırmada her zaman üst değerde olanı tercih edin. RAM ise bilgisayarın geçici hafızasıdır. Yaptığınız işlemleri aklında donan bir donanımdır. Değer yükseldikçe bilgisayarın performansı artış gösterir. Taa ki anakart dediğimiz yapının desteklediği kadar RAM takılabilir. Genellikle karşımıza 4 GB, 6 GB, 8 GB, 12 GB, 16 GB, 32 GB vs. şeklinde çıkarlar. Ancak buradaki en önemli püf nokta aslında frekanstır. Bunlar daha çok 1333 Mhz, 1600 Mhz, 2133 Mhz gibi gösterilirler. Örneğin 4GB 1600 Mhz, 4GB 1333 Mhz’den daha yüksek performansa sahiptir. Buna dikkat etmenizde fayda var. Ekran kartı ise görüntüyü monitöre yansıtan bir donanımdır. Ekran kartınız ne kadar kaliteli ise o derece net ve sorunsuz bir görüntü elde edersiniz. Ayrıca yüksek grafik isteyen Photoshop, İllistrator vs. gibi programlar ile oyunları için her zaman üst değerde bir ekran kartı tercih edin. Aynı işlemcide olduğu gibi 4 GB ekran kartı her zaman 2 GB ekran kartından iyi değildir. Bunu belirleyen bir çok etmen var ancak öncelikle Bit değerinin yüksek olmasına dikkat edin. Mesela oyun oynayan veya yüksek grafikli program kullanan biriyseniz en az 128 Bit’lik ekran kartlarından tercih edin.

Burada anlattıklarımdan ince detayı anlamışsınızdır. Bir çok firma en üst değerde gösterdiği laptopları ucuz diye piyasaya süre ve bunlar çerez gibi satar. Çünkü kullanıcı takılı olan donanımın teknik detayları hakkında bilgi sahibi değildir.  Mağazalarda gördüğünüz i7 işlemci, 4 GB RAM, 2 GB Ekran kartı etiketlerine sahip ucuz laptoplarda genellikle düşük düzeyde donanımlar kullanılır. Bunlara kanmayın.

Bazı laptoplarda DVD/CD oynatıcı bulunmaz. Yani opsiyoneldir. Alacağınız laptopta DVD/CD özelliği olmasını istiyorsanız kesinlikle bu özelliğin olup olmadığını öğrenin. İkincisi FreeDos olayı ki bu tip laptoplarda Windows 10 gibi bir işletim sistemi olmaz. Bilgisayarı açtığınızda simsiyah bir ekran gelir. Kullanmanız için işletim sistemini yüklemeniz gerekiyor. Bu laptoplar biraz daha (250-500 TL) ucuz oluyor. Formattan anlıyorsanız veya çevrenizde bundan anlayan biri varsa 2-3 saat içerisinde bilgisayarınız hazır hale gelir. Ancak unutmayın doğru bir format atmadığınız taktirde performans kaybı yaşayacaksınız.

Marka olarak Asus, MSI, Toshiba, Dell, Sony, Lenovo gibi kendini kanıtlamış bir laptop alın. Elektronik ürünler bozulma eğilimi gösterirler. Bazen de şans eseri sorunlu çıkma ihtimali bulunuyor. Böyle bir durumda tanınmayan, bilinmeyen bir laptop markası başınızı ağrıtabilir. Üç kuruş fazla olsun ama iyi olsun düşüncesiyle, sorun çıktığında müşteri ve teknik desteği olan bir marka tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Sonra “vay efendim laptopum bir aydır tamirde” diye veryansın etmeyin.

Alacağınız laptopu kesinlikle gidin görün veya gidemiyorsanız videolarını izleyin. İncelemelerine ve yorumlarına bakın. Bilgisayar ekranından “aha tam aradığım bilgisayar” deyip satın almayın! Çok fazla anlamıyorsanız özellikle Vatan Bilgisayar gibi bir mağazadan laptop almaya çalışın. Gerçekten kendini kanıtlamış bir mağaza. Haa bu arada Vatan Bilgisayar ile en ufak bir bağlantım yok! Bunun dışında Teknosa, İstanbul Bilişim, Bimeks gibi mağazalardan da temin edebilirsiniz.

Ufak bir detay daha hatırlatayım. Laptoplarda ürün marka modelinden sonra seri numarası gibi bir değer bulunur. Bu değer aslında laptopun donanım bileşenleri ile ilgili bir koddur. Bu kod değiştiğinde RAM değeri, Harrdisk Kapasitesi, İşlemci vs. değişir. Buna dikkat edin.

Bazı laptoplarda HDD veya SSD diye iki kapasite birimlerinde biri veya her ikisi bulunabiliyor. HDD dediğimiz şey aslında eksiden beri kullandığımız normal sabit harddisktir. 500 GB, 1 TB, 2 TB şeklinde uzar gider. Ancak SSD yeni nesil bir kapasite birimi olup daha hızlı, sessiz ve sorunsuz bir kapasite birimidir. Fakat daha pahalıdır. SSD bir laptop oyunları, programları daha hızlı yükler. Bilgisayar daha hızlı açılır ve genellikle işletim sistemi burada kurulur.

Anlatacaklarım kısaca bunlar. Yorum kısmına ne amaçlar kullanacağınızı ve bütçenizi yazarsanız mümkün olduğunca kısa sürede cevap vermeye çalışacağım. Selametle.

69 Yorum

69 Yorum

 1. Ece

  2 Ocak 2019 at 12:51

  Merhabalar kolay gelsin grafik tasarım programlarını rahatça ve profesyonelce kullanabileceğim bir laptop arayışı içindeyim bütçe olarak max. 4500tl verebileceğim bir laptop önerisine ihtiyacım var teknik anlamda gerçekten yetersizim hangi özelliklerine dikkat etmeliyim bilmiyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum iyi günler

  • Cüneyt Çağala

   2 Ocak 2019 at 15:16

   merhaba. tavsiye olarak seçiminizin asus, msi, gigabyte, lenovo gibi bilinen bir marka olması ilerde çıkabilecek sorunlara karşı daha hızlı çözüm bulmanızı sağlayacaktır. 4500 TL’ye iyi bir laptop almanız mümkün. benim tavsiyem Lenovo IdeaPad 320 15IKB 81BT0081TX Notebook olacak. belirtiğiniz fiyata yakın alabileceğiniz en uygun seçenekle laptop. kendimde yaklaşık 8 yıldır aynı seride laptopu kullanıyorum. şu ana kadar en ufak bir sorun çıkarmadı. tasarımsal olarak oldukça şık bir laptop. buradan (tıkla) ürünü inceleyebilirsiniz. ayrıca laptopu görüp incelemeden almamanızı tavsiye ediyorum. yakınlarınızda bir vatan bilgisayar varsa uğrayıp bakabilirsiniz.

   Lenovo IdeaPad 320 15IKB 81BT0081TX Notebook Teknik Özellikler

   İşlemci: Intel Core i5 8250U – 1.6 GHz (Turbo Max 3.4 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 8 GB DDR4 2133 MHz.
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: AMD Radeon 530 Grafik Kartı 2 GB DDR3 GDDR5

  • Çiğdem Aydın

   11 Kasım 2019 at 00:59

   Merhaba. Ofis işleri için kullanacağım bir bilgisayar almalıyım. Evdeki Acer beni delirtti. Asla windows 10 güncellemelerini yüklemiyor, diskte yer açamam artık. Fotografları harici diske depoladığım halde böyle. Bari yenisini alayım dedim. Çeviri yapıyorum ve eğitim programları, sunumları hazırlıyorum. Mac kullanamam. Daha önce minik bir Lenovo note pad kullandım, çok iyiydi. Ne almalıyım? Tavsiyenize şimdiden teşekkür ederim

 2. ECEM DENİZ

  2 Ocak 2019 at 15:58

  MERHABA, E-TİCARET ALT YAPISINI SERİ KULLANABİLECEĞİM ÜRÜN YÜKLEMESİ YAPACAĞIM BİR LAPTOP ALMAK İSTİYORUM BÜTÇEM 4-5 BİN. İYİ ÇALIŞMALAR.

  • Cüneyt Çağala

   2 Ocak 2019 at 16:23

   Merhaba. Aşağıda önerdiğim 5000 TL civarında Asus X542UR modelini alabilirsiniz. Donanım özellikleri gayet iyi. Buradan (tıkla) satın alabilir veya inceleyebilirsiniz.

   Asus VivoBook 15 X542UR-GQ437T Notebook Teknik Özellikler

   İşlemci: Intel Core i5 8250U – 1.6 GHz (Turbo Max 3.4 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 8 GB DDR4 2133 MHz
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: NVIDIA GeForce 930MX 2 GB GDDR5

   • Duygu Bakımcı

    25 Haziran 2019 at 19:32

    Merhaba bilgisayara ihtiyacım var yardimci olurmusun.

   • Mücahit

    5 Ağustos 2019 at 16:28

    Merhaba ben elektrik elektronik mühendisliği okuyorum bütçem 4500-5000 TL oyun bilgisayarı istemiyorum çünkü hem ağır hem de oyun oynamıyorum nasıl bir bilgisayar almalıyım

    • Tuğba

     30 Ekim 2019 at 10:54

     Merhaba iyi günler ben bir bilgisayar alacağım ama Bayadır araştırıyorum ve çok kararsız kaldım bilgisayar alma sebebim araştırma yapabilmek makale okumak you tube da video izlemek bir de yüksek lisans yapmayı düşünüyorum bunlar için kullanacağım eğer alırsam oyun falan yüklemeyi düşünmüyorum siz bana hangi bilgisayarı önerirsiniz ya da kaç işlemci bir bilgisayar almalıyım sizce yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 3. ECEM DENİZ

  2 Ocak 2019 at 17:01

  merhaba,

  alacağım magazadan bu ürüne baktım önerinizle aynı ürün müdür? tek harf bile sanırım özellikleri değiştiriyor. ASUSX542UR İ58250U 8GB 1TB 2GBGT930MX 15,6″ WIN10

  • Ali

   3 Ocak 2019 at 12:12

   Merhaba Ecem, aynı laptoplar 🙂

   • ECEM DENİZ

    3 Ocak 2019 at 12:38

    tşk ler:))

 4. Emre

  3 Ocak 2019 at 09:22

  Merhabalar, ben dijital çizim yapmak için kullanabileceğim bir bilgisayar arıyorum, çizim tableti ile sketchbook, photoshop gibi programları kullanarak kasma, donma problemi olmadan çizgi roman tarzında çizimler yapmak istiyorum, bütçe olarak ise 2500-3000 TL civarında bir bütçem var, sizce bana en uygun ürün hangisidir? teşekkür ederim, iyi günler.

  • Cüneyt Çağala

   3 Ocak 2019 at 16:34

   bütçeyi biraz arttırmanda fayda var emre. önereceğim bilgisayar performans olarak isteğini karşılamayabilir. ama istersen yinede öneride bulunabilirim.

   • Emre

    4 Ocak 2019 at 22:52

    Yine de önerinizi bilmek isterim, bütçeyi arttırmaya çalışırım.

 5. Mert

  8 Ocak 2019 at 23:32

  Lol ve cs go oynayabilceğim yazılım ve kodlama programları kullanabilceğim mumkunse ekranı full hd 15.6 veya hd 17.3 olan bir laptop arıyorum.Bütçem 6000-7500tl bu hafta içi tavsiye verebilirseniz çok iyi olur.

  • Burhan samet

   19 Şubat 2019 at 23:46

   Hangi bilgisayari aldiniz yada almayi düşünüyorsunuz. Nerdeyse ayni amaclar icin bende bakiyorum.

 6. Halil Bakmış

  17 Ocak 2019 at 11:40

  Merhabalar çok güzel açıklamışsınız fakat bazı ince detaylar bulunmuyor satış yapan sitelerde mesela ram mhz değeri yada ssd okuma yazma hızı gibi onun için sizin gibi tecrübeli birinden tavsiye almak istiyorum.
  Maks. 10.000 tl limitim var.
  Youtube için video hazırlıyorum. Ama bu videolar öyle animasyonlu falan değil.
  15 yada 17 inç olabilir. Küçük birşey istemiyorum. İş ve ev arasında günlük taşıyacağım yanımda.
  Msi ve monster arasında kalmıştım. Monster tercih ettim sonrada monster içinde tulpar ve abra serileri arasında kaldım. Fakat sonra kullanıcı yorumlarını görünce tereddüt ettim. Siz nasıl bir laptop önerirsiniz.

 7. NEDRET ÖZLEM

  17 Ocak 2019 at 12:02

  Merhaba,
  Ortaokula giden çocuklarımın kullanacağı (ders , oyun oynamak , film seyretmek için)
  bir laptop tavsiye edebilirmisiniz. Ayırdığım bütçe 3.500 TL civarı. Marka ve model
  söylerseniz sevinirim. Teşekkürler.

 8. Aslı

  19 Ocak 2019 at 13:17

  Merhabalar, şu anda yeni bir bilgisayar almak için çok kötü bir zaman ama bilgisayarımı 8 senedir kullanıyorum ve artık yetmiyor. Benim hem ödevlerimi yapabileceğim, dizi izleyebileceğim hem de 1-2 oyun (Life is strange, Sims, Batman Arkham City gibi) kaldırabilen bir bilgisayara ihtiyacım var. Bütçem 2000-4000 tl arası. Mümkün oldukça düşük fiyatlı bir bilgisayar önerebilir misiniz?

 9. Faruk Gökçe

  19 Ocak 2019 at 21:36

  Merhaba,
  Visual Studio, bazı grafik programları ve ufak tefek oyunları oynayabilecegim max 4,500 TL F/P olarak nasıl bir notebook önerirsiniz?

 10. eyup

  20 Ocak 2019 at 21:09

  merhaba, oyun ve mühendislik için güçlü 5000 tl segmentinde bir bilgisayar öneririmsiniz.

 11. Selen Soytap

  22 Ocak 2019 at 14:38

  Merhaba,endüstriyel tasarım öğrencisiyim photoshop illustrator ve rhino programlarını yoğun olarak kullanabileceğim,oyun oynarken de sorun çıkarmayacak bir bilgisayara ihtiyacım var ve 5-6 bin lira bütçem var. Monster abra a5 v13. 2 marka bilgisayar kullandım fakat fazlaca sorun yaşadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler, kolaylıklar.

 12. Selen Soytap

  22 Ocak 2019 at 15:23

  Merhaba, endüstriyel tasarım öğrencisiyim photoshop illustrator ve rhino programlarını yoğun olarak kullanabileceğim, oyun oynarken de sorun çıkarmayacak bir bilgisayara ihtiyacım var ve 5-6 bin lira bütçem var. Monster abra a5 v13. 2 marka bilgisayar kullandım fakat fazlaca sorun yaşadım yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler, kolaylıklar.

  • Cüneyt Çağala

   22 Ocak 2019 at 16:56

   merhaba. tavsiye olarak 7000 tl değerinde “LENOVO LEGION Y520” laptop modelini öğreniyorum. şu anda bu fiyata alabileceğiniz en kaliteli ve en performanslı laptop modeli olduğunu söyleyebilirim. ayrıca bu modelin sizi pişman etmeyeceğine eminim. uzun yıllar sorunsuz kullanabilirsiniz. şahsende lenovo kullanıcısıyım ve 8 yıldır kullandığım laptop en ufak bir sorun çıkarmadı. buradan (tıkla) ürünü inceleyebilir veya satın alabilirsiniz. yakınızında vatan bilgisayar varsa görerek almanızı tavsiye ediyorum. sahip olduğu işlemci, ram ve ekran kartı özellik olarak çok yüksek. piyasadaki tüm oyun ve programları en üst seviyede çalıştıracak kapasitede.

   • Selen Soytap

    22 Ocak 2019 at 20:03

    Sizce daha uygun fiyata bulabilmem mümkün müdür?

   • Enes

    2 Mart 2019 at 18:22

    Lenovo y520nin i5 7300hq modelini almayı düşünüyorum önerir misiniz?

 13. Ezgi

  23 Ocak 2019 at 13:55

  Merhaba. Ben iç mimarlık öğrencisiyim ve autocad 3dsMax Python sketch up benzeri programlar kullanmam gerekiyor. Dell inspiron i7 7500u’ya bakmıştım ama cihazın çok fazla ses çıkardığı gibi şikayetler gördüm internette. Fiyatı maximum 4500 e varabilecek dayanıklı ve ömrü uzun bir öneriniz var mı acaba?

 14. Eren

  23 Ocak 2019 at 23:28

  Merhaba,22 yaşında üniversite öğrencisiyim bu zamana kadar kendime ait bir bilgisayarım olmadı bundan dolayı markalardan ve teknik özelliklerden pek anlamıyorum.Maksimum 5-6 bin aralığında bir bütçem var.Kodlama ve photoshop eğitimi alıyorum bunları rahatlıkla açabilecek ve çok sık olmasada piyasadaki güncel oyunları oynayabilecek bir bilgisayar istiyorum.Çalışma alanım kafe ve kütüphane tarzı yerler olduğu için güzel bir tasarıma sahip olsunda istiyorum.Evet az ekmekle çok köfte istedim ama yardımcı olabilirseniz sevinirim. 🙂

 15. Tahsincan

  26 Ocak 2019 at 21:17

  Merhaba,bana hem oyun oynayabilecegim hemde işlerimi halledecegim 3500-4000tl civarı bir laptop önerirmisiniz(LÜTFEN ÇOK ACİL ZAMANIM COK AZ)

 16. Halil

  27 Ocak 2019 at 09:26

  Merhaba ben oyun oynama amaçlı bir laptop istiyorum, bütçe 6000. Oynadığım fazla oyun yok o yüzden hdd olmasa da olur önerebileceğiniz bir laptop var mı?

 17. Ece

  28 Ocak 2019 at 14:13

  Merhaba ben isletme bolumu mezunuyum. Evde bilgisayarim var fakat yetersiz kaliyor yeni bir bilgisayar almak istiyorum fakat pek bir bilgim yok.yardimci olursaniz sevinirim. Butcem 3000-5000 tl

 18. Feridun

  28 Ocak 2019 at 15:59

  Merhaba oyun filan oynamayı sevmem evde günlük kullanım için bir bilgisayar arıyorum ofis programlarını sorunsuz çalıştırsın hızlı ve sağlam olsun yeter bütçem maksimum 2500-3000 tl arası

 19. Muhendis

  1 Şubat 2019 at 21:04

  Üniversitede mühendislik programlarını kullanabilecegim film izleyebilecegim rahatlikla sunum-dosya hazirlayabilecegim max:4500 liraya kadar aldığımda rahat edeceğim bir laptop onerebilir misiniz

 20. tepea

  4 Şubat 2019 at 16:40

  Merhaba, mimarlık öğrencisi olan kızım için dizüstü bilgisayar tavsiyesi istiyorum ..Maximum bütçe 9-10.000 tl ..Daha azı makbuldür tabii:) Hazırlık okuyor ve okul bitene kadar kullanabilmesi gerek.. Yardımcı olursanız sevinirim..

 21. Zeynep

  6 Şubat 2019 at 21:39

  Merhaba mimarlık öğrencisiyim 3dmax lumion photoshop gibi programlar kullanıyorum ve render alıyorum 5000-6000 arası bir laptop arıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Sibel Temiz

   22 Mart 2019 at 22:56

   Merhaba biz de o şartlarda bilgisayar bakıyoruz mimarlık bölümü için. Siz bulabildiniz mi acaba bu şartlarda

  • Zysss

   23 Mart 2019 at 18:12

   Aldın mı? Ben de yazdığın gibi bir laptop arıyorum

 22. Rüstem

  7 Şubat 2019 at 20:19

  Merhaba 3. Sınıf inşaat mühendisliği okuyorum.Autocad,sap2000,sta4cad,idecad,vb. programlari iyi sekilde çaliştiracak ileride meslekte de işimi rahatlikla yapabileceğim bir bilgisayar almak istiyorum Bütçem mak. 5500 tl. Bu bütçe ile alabileceğim en iyi bilgisayar hangisi, rica etsem bana bir öneride bulunur musunuz?

 23. Buran

  9 Şubat 2019 at 22:05

  Yorumlardan birinde aradigim tavsiyeyi buldum, makale ve tavsiye icin cok tesekkurler

 24. Mert

  10 Şubat 2019 at 02:45

  Mühendislik tasarımı için kullanılacak.Dell XPS 13 9370 Intel Core i7 8550U 16GB 512GB SSD Windows 10 Pro 13.3 (Bunu önerebilir misiniz?)

 25. Toprak

  2 Mart 2019 at 09:54

  Merhaba, mühendislik programlarını kullanabileceğim (matlab, Python vs)
  Film-dizi izlemek, Office programlarını kullanabilmek için bir laptop. Özellikle ince hafif olması hatta küçük ekranlı olması iyi olucaktir. Bütçe 5k öneride bulunursanız çok sevinirim kolay gelsin.

 26. Alpcan

  13 Mart 2019 at 03:46

  Merhaba. Ben Pubg Mobile Emulator ve Ark Survival Evolved oyunlarını kaldıracak laptop almak istiyorum. Üst limitim 3500 tl. Vatan Computerde aradığım tarzda 2 gb ekran kartlı laptoplar var. Sizin tavsiyenizi almak istedim. Umarim banada yardımcı olursunuz 😀

  • Talha

   21 Mayıs 2019 at 15:22

   Bende benzer birşey arıyorum. Aldınız mı?

 27. Kemal

  18 Mart 2019 at 00:35

  İyi günler, merhaba
  Monster-tulpar
  T7 V19.2 17.3″ Oyun Bilgisayarı
  Intel Coffee Lake Core i7-8750H
  8GB GDDR6 Nvidia RTX2070 256 Bit
  17.3″ FHD 1920×1080 144Hz Mat LED Ekran
  16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz
  256GB XPG SX8200 PRO M.2 SSD
  11.750 TL sizce bu paraya değermi piyasada rtx li en ucuz laptop msi’nin oda 17.350 tlden başlıyor

  • Cüneyt Çağala

   18 Mart 2019 at 15:53

   merhaba. bence alternatifleri değerlendirmelisiniz. 11.750 TL‘ye daha uygun seçenekte ürünler bulunuyor. zaten bu fiyata alacağanız bir laptop üst düzey performans gösterecektir. msi, gigabyte, lenovo’nun ürünlerine bakabilirsiniz.

 28. Merve Nur

  18 Mart 2019 at 01:39

  Merhaba ben cs:go,days gone,division 2,world war z ve resident evil 2 remake oynayabileceğim,Grafikler ve depolama alanı açısından sorun yaşatmayacak bir laptop önerisi alabilirmiyim?

 29. ırmak

  19 Mart 2019 at 01:50

  merhaba 3000 tl gibi bir bütçem var.oynadığım tek oyun league of legends. eski laptopum çok sorun çıkarıyordu. tek isteğim oyunda 30-40 fpsten daha fazlası ve bilgisayarın kasmaması. bunun için bir öneriniz var mı?

 30. slck

  19 Mart 2019 at 21:18

  merhaba. ilkokula giden cocuklarim var. odevlerini arastirabilmeleri icin bi dizustu almak istiyorum. hem cocuklarin kendilerini gelistirmesi hem de zaman zaman film izlemek icin kullanabilecegimiz bisey lazim. cok cozunurluk isteyen oyunlarla pek isimiz yok. film icin iyi bir goruntu vermesi yeterli.2000 liraya kadar butcemiz var. yardimci olursaniz mutlu oluruz. tesekkurler

 31. Enes

  21 Mart 2019 at 21:10

  Merhaba bütçem 4-5 bin arası lol pubg gibi oyunları rahatça oynayabileceğim ısınmadan fps sorunu yaşamayacağım bir bilgisayar tavsiye edebilir misiniz? şimdiden iyi çalışmalar

 32. Sibel Temiz

  22 Mart 2019 at 22:59

  Merhaba mimarlık bölümü öğrencisi için 6000 civarı bilgisayar bakıyoruz. HP 15-cx0026nt tavsiye eder misiniz

 33. Erman

  4 Nisan 2019 at 21:07

  Merhaba kişisel kullanım için bir dizüstü bilgisayar bakıyorum. office, photoshop gibi programları kullanacağım ve aynı zamanda bazı oyunları (özellikle menejerlik olmak üzere PES, black desert, assassins creed, witcher gibi) zorlanmadan oynayabileceğim bir ürün önerebilir misiniz? 7 yıldır dell inspiron 5520 modelini kullanıyorum ama son zamanlarda yetersiz geliyor. bütçe olarak 5000 e kadar çıkabilirim.

 34. Togay

  17 Nisan 2019 at 15:05

  Merhaba ben oyun oynamak için laptop almak istiyorum ama kafam biraz karışık.pubg oynamak istiyorum akıcı bir şekilde donma sorunu yaşamadan.max 8.000-9.000tl bütçem var.bana bir laptop önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

 35. Muhammet

  1 Mayıs 2019 at 19:37

  Selamın aleyküm oyun için 3000 tl civarı bir laptop bakıyorum gta5 farcray assasins gibi oyunları oynatması benim icin yeterli olacaktır cevabınız için simdiden teşekkür ederim

 36. Furuk

  7 Mayıs 2019 at 21:09

  Merhabalar.bütçem 6k max.Laptop kullanma amacım ise çoğunlukla photoshop,netflix ve internette o an aklımda ki bir konuyu araştırmak.Sık olmasada oyun oynamayı da severim saatlerce olmasada 1-3 saat oynayabilirim.Bunları dikkate alarak sizce hangi laptopu almalıyım

 37. Nisa

  19 Mayıs 2019 at 02:10

  Merhaba, ben makine mühendisliğine başlıyorum bir sonraki dönem ve bölümde rahatça kullanabileceğim, ileriki sınıflarda projeler yapabileceğim, belki kodlama eğitimi alıp uygulayabileceğim ve günlük eğlence amaclı da kullanabileceğim bir bilgisayar almak istiyorum. Bütçem 4-8 veya 9 bin arası olabilir. Yardımcı olursanız gerçekten çok mutlu olurum. Bu arada yazınız gerçekten bilgilendirici kendim yaptığım araştırmalarda buradan öğrendiklerimi de kullanmaya çalışacağım.

 38. Mücahit

  19 Mayıs 2019 at 16:52

  Merhabalar ben elektrik elektronik mühendisliği okuyorum şimdi İngilizce hazırlıktayım laptop almak istiyorum okuduğum bölümün gerektirdiği programları rahatça çalıştıran bir laptop almak istiyorum oyun oynamakla da bir aram yok tavsiyeleriniz için teşekkür ederim

 39. oğuzhan

  25 Mayıs 2019 at 05:27

  merhabalar kendime 6000 tl civarında bir bilgisayar bakıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim photoshop ve c# gibi uygulamalar kullanıyorum arada bir de cs;go pubg oynuyorum tavsiye edeceğiniz bir bilgisayar varmı çok teşekkür ederim şimdiden

 40. kenan

  27 Mayıs 2019 at 17:47

  slm yorumlarını okuyup usta ve yardımcı biri olarak gördüm alacagım Acer predator ph317-52 intel core i7 8750h 16 gb 1 tb+256 gb ssd gtx1060 windows 10 home 17.3 ” fhd bu laptopu oyun için alacagım pubd oyunu için 5000tl isteniyor tavsiyen nedir acil cvp verirsen geç kalmış olmam saygılar

 41. tahir

  29 Mayıs 2019 at 11:14

  merhaba öncelikle oyun ve grafik tasarım programını bir arada kullanacağım bir bilgisayar istiyorum. 10000 civarı bütçem var.tavsiyenizi bekliyorum teşekkürler

 42. Mehmet

  9 Haziran 2019 at 11:39

  Merhaba, mühendislik programları ve oyun için, 4000-5000 arası önerebileceğiniz bir laptop var mı?

 43. Onur M

  15 Haziran 2019 at 16:36

  Selam
  Makina Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Ansys son sürümleri ,Cad(Solidworks,Autocad,Nx )programları ve (Pubg) tarzı oyunları kaldırabilecek, uzun dönem kullanabileceğim özellikte bilgisayar önerebilir misin?Fiyat aralığı 3000-4000 TL .
  Teşekkürler şimdiden

 44. ay-er

  25 Haziran 2019 at 00:02

  kral ben hp bilgisayar alıcam i3 500gb 4 ram 2gb ekran kartı 7th gen iyi günler

 45. Efe

  26 Haziran 2019 at 15:25

  Bütçem 10 bin tl ve altı kardeşim full oyun oynamak için alicam en iyi ve sıkıntısız modeli önerirsen sevinirim

 46. Muhammed Çavuş

  29 Haziran 2019 at 19:49

  İyi Günler Hocam, Bi tanıdıkta Lenovo Legion Y520 Var, Cor i7, Ram 16 GB, Eken kartı Gtx 1050 4 GB Var, Fiyatta 5500 tl Diyor, Öneriniz nedir..?

 47. Kemal

  30 Haziran 2019 at 13:52

  Selamlar,

  bütçem 6.000 TL. Tamamen iş amaçlı kullanılacak, anlık borsa ekranı takibi, mühendislik programları, dijital tv ve spor aboneliğine bağlı olarak canlı yayın izleme (diziler, filmler ve spor müsabakaları). Hafıza kapasitesi tercihim yüksek olması, marka tercihim asus ama sizin öneriniz doğrultusunda farklı marka da alabilirim. Ekran 17″ veya 15″ olabilir. Öneriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 48. Öneri Varsa Alırım

  9 Temmuz 2019 at 12:20

  Merhabalar, öneri için rahatsız ediyorum.

  Kurumumuzda çalışan bir doktor için Laptop arıyorum ama karar veremedim. Kullanım amacı; Sunum hazırlanacak, film izlenecek ve Chrome üzerinde HBYS kullanılacak. Ücreti max 3000 TL civarında.

  Öneriniz olursa cevap yazarsanız sevinirim 🙂

 49. Melike

  21 Ekim 2019 at 11:20

  Merhaba,endüstri mühendisliği okuyorum ve proglamlama, teknik çizim derslerinde kullanabileceğim,ayrıca dizi, film izleyebileceğim bir laptop arıyorum. Bütçem maximum 5 bin tl. Yardımcı olursanız çok sevinirim…

 50. Melisa

  20 Kasım 2019 at 14:12

  Merhabalar ben avukatım office ve uyap döküman editörü uyap vs programlar kullanmak için bir bilgisayar bakıyorum kendime klasik ofis Bilgisayar, oyun oynamıyorum, biraz şık bir görüntüsü olsun istiyorum. Bütçem 3.000 4.000 arası önerebilir misiniz? Çok teşekkür ederim

 51. Ufuk

  12 Ocak 2020 at 16:26

  Merhabalar,vermiş olduğunuz bilgiler ne kadar faydalı olsa da tıkanmış olduğum bir durum var. O da şu; çok disipinli programlardan mezun olan kişiler laptop yada masaüstü seçerken ki sıkıntıları.Çünkü bir çok programı görüp öğrenmeleri gerekebiliyor. Örnek olarak kendi ihtiyaç duyduğum ve kullandığım programları yazdığımda bana hangi özelliklerde laptop almam gerekir,paylaşırsanız sevinirim.

  Kullandığım Programlar:

  – Adobe PH, Illustrator, Indesign
  – Autocad, 3dsMax, Inventor
  – Siemens NX- Siemens S7200 PLC
  – Solidworks, Lumion, Sketchup

  tabi bunların yanında yelpaze biraz kişini kendine göre de değişkenlik gösterebilir. Diyelim ki kendimi geliştirmek adına programlama dillerini vs. öğrenmek istiyorum. Mesela Ardunio, #C, vs. Ne kadar zamanım şuan için müsait olmasa da . Cevap yazarsanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı