Bilgi

Laptopu Prizde Kullanmak


Bir çok kişinin merak ettiği konulardan bir tanesi laptopu şarj kablosunun prizde kullanmanın zararlı olup olmadığı ile ilgili. Aslında bu konuda çok farklı ve birbirleri ile çelişen bilgiler olsa da mantık prizde ne zaman kullanılacağıdır.

Bir laptop bataryasının belirli bir ömrü var. Yani kullansanız da kullanmasanız da belirli kullanım süresi var. Ancak bu siz bu süreyi daha uzun bir hale getirebilirsiniz. Bataryanın doluluk oranı %10-15 olduğunda fişe takmak ve %100 olmadan çıkarmamak. %100 olduğunda şarj fişini çekmek. En doğru olanı budur.

Ancak hemen hemen hepimiz buna neredeyse hiç dikkat etmeyiz. Ve çoğu zaman ki bende dahil olmak üzere şarjda kalır. Bunun laptop için hiçbir zararı yoktur. Elektrik tüketimi içinde herhangi bir zararı yok. Ancak yukarıda dediğim gibi doğru olan yukarıda verdiğim zamanlamada şarja takıp çıkarmak.

Peki laptopu bataryasız şarjda kullanabilirmiyim?

laptopu bataryasız kullanmak

Kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Birincisi elektrik dalgalanması veya ani elektrik kesilmelerinde verilerinizi kaybedebilir yada ani elektrik gidip-gelmesinde anakart gibi ana donamımsal birimlere zarar verebilirsiniz. 30-40 TL’lik bataryayı biraz daha uzun kullanacağım die 750-800 TL’lik parçadan olmayın. En doğrusu size tavsiye ettiğim gibidir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı