Bilgi

Laptopum Çok Isınıyor Ne Yapmalıyım?


Herkese Merhaba, Eğer laptopunuz çok ısınıyorsa bunun birden çok sebebi olduğunu unutmayın. Ayrıca ısınmaya bağlı laptop kapanmasının söz konusu olabileceğini unutmayın. Bu yazımızda ısınan laptoplar konusunda ne yapılmalı ve bunun üzerine kısaca bilgi vermeye çalışacağım.

Laptopunuz ısınmasının ana nedenlerini iki ye ayırabiliriz. İşletim sistemi veya yazılım kökenli ısınmalar yada donanımsal arızalar nedeniyle ortaya çıkan arızalar.

1-İşletim Sistemi veya Yazılım (Program) Kaynaklı Laptop Isınması

Bir laptop ısınmasında ilk olarak akla gelebilecek durumdur. Yapılacak işlemler bilgisayarınıza format atılması yani yeniden işletim sistemi yüklenmesidir. Ayrıca ısınmayı tetikleyen sonrada yüklediğiniz bir programın olabileceğini sakın unutmayınız. Format öncesi söz konusu programı kaldırarak ısınmanın devam edip etmediğini gözlemlemelisiniz. Yazılım kökenli ısınmalarla ilgili diğer bir hususta virüsler. Bazı virüsler bilgisayara sızma sonrasında veri kaynaklarınızı yada donanımsal kaynakları sömürmeye yönelik aktivite içerisine girebilirler. Bu nedenle güncel bir antivirüs ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Bir çok kişi bilgisayarda yüksek performans isteyen oyunlar oynadığında bu sorun çıkabilir. Bu durum normaldir. Bunu bir soğutucu yardımı ile çözebilirsiniz. Bilgisayarda beklenenin üstünde performans istemek bilgisayarın ısınması demektir.

2-  Donanımsal Arızalar Nedeniyle Ortaya Çıkan Laptop Isınması

Genellikle laptopun tozlu, kirli veya uzun süreli kullanım sonrasında havalandırma sisteminin yeterince çalışmamasıyla ısınma sorunu oraya çıkabilir. Havalandırma sistemi kapatılması şeklinde de ısınma ortaya çıkabilir. Genellikle sert bir zemin üzerine kullanılmayan laptoplarda yaygın olarak ısınma sorunu görülmektedir. Burda yapmanız gereken havalarndırma sistemini bir vakum (elektrik süpürgesi değil) ile temizlemeniz. Bunun dışında özellikle laptopta fan sistemi varsa fan sisteminin yavaşlaması yada durması sonucunda ısınma meydana gelebilir ki bu sonucunda genellikle kendi kendine kapanmaa sorunu ortaya çıkar. Hatta HDD Hatası ve Term Hatası verebilir. Bu durumda bunu tespit etmeniz gerekmektedir. Diğer bir durum ise anakart arızasından kaynaklanan ısınmadır ki bu durumda teknik servise gitmek durumundasınız.

Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı