Bilgi

LED TV Nedir?


Teknoloji olarak LED TV’ler aslında LCD TV’lere benzer yapıya sahiptirler. Light Emitting Dioedes (LEDs) olarak da bilinen LED TV’ler arkadan aydınlatma sistemine sahip bir LCD TV’dir.

LED İngilizce Light Emitting Diode / Türkçe: Işık Yayan Diyot anlamına gelmektedir.

LED TV’leri LCD’lerden ayıran en büyük özellik aslında ekran teknolojisinde veya görüntü sinyalini ileten elektronik sistemlerde değil, LED ekranların arka aydınlatma sistemine sahip olmasıdır. LED TV’lerde, LCD ekranlarda arka aydınlatma sistemi olarak kullanılan floresan lamba yerine bir dizi LED ışık yayan diyotlar kullanılmaktadır. Ekrandaki görüntüyü oluşturan her bir piksel için ışık, bu LED’ler sayesinde gönderilir. Bu nedenle de LED’lerde daha net ve aydınlık bir görüntü elde edilmektedir.

LED TV’lerde arka aydınlatma olarak kullanılan LED’lerin bulundukları yerlere göre LED TV’lerde üç türde LED kullanıldığını söyleyebiliriz. Bunlar kenardan aydınlatma, doğrudan aydınlatma ve dizi aydınlatma olarak bilinir.

1- Kenardan Aydınlatma Sistemi

Işığın ekran arkasına yansıtılması için ekran kenarlarından beyaz ledler ile aydınlatma yapılmaktadır. Bu teknoloji kullanılan ekranlar oldukça ince olur ve ışık ekran boyunca eşit bir şekilde dağıtılır. Kenardan aydınlatma teknolojisi maliyetleri düşürdüğü için bu teknolojiyi kullanan LED TV’lerin fiyatı daha uygundur. Bu nedenle sıklıkla tercih edilen modellerdendir.

2- Doğrudan Aydınlatma Sistemi

Bu türdeki aydınlatma sisteminde ekran arkasında doğrudan RGB kullanımı söz konusudur. Bu teknoloji ile ekranın istenilen alanında karartma uygulayabilmek mümkündür. Doğrudan aydınlatma sistemi kullanıldığında çok yüksek kontrast oranları elde edilebilir. Doğrudan aydınlatma teknolojisine sahip LED TV’lerde kullanılan LED sayısı ile kontrol ettikleri bölgenin büyüklüğü, görüntü kalitesini doğrudan etkilemektedir.

3- Dizi Aydınlatma Sistemi

Ekran arkasında birer birer dizilmiş kontrol edilen LED kullanımı söz konusudur. Bu teknoloji ile LED televizyonlarda olabildiğince asgari düzeyde enerji tüketimi sağlanmaya çalışılmıştır. Daha fazla renk aralığı sayesinde görüntü geçişleri fark edilemez seviyeye ulaştırılmıştır.

Sonuç olarak her üç türdeki aydınlatma teknolojisi de standart LCD TV’lerin çok üstünde bir performansa ve görüntü kalitesine sahiptir. Ayrıca elektrik enerjisi kullanımız oldukça düşük düzeydir. LCD TV’ler 1:10.000 ile 1:50.000 lümens arasında kontrast sağlanırken, LED TV’lerde bu oran 1:2.000.000 ile 1:5.000.000 arasında değişmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı